Європа реагує на гібридну загрозу на східних кордонах — огляд (ВІДЕО)

Група росіян на прикордонному пункті "Салла" у Фінляндії. Фото: yle.fi

Російські прикордонники беруть участь у гібридній операції із нападу на східний кордон Європи за допомогою мігрантів, заявив міністр внутрішніх справ Естонії у коментарі Reuters. Естонія та Норвегія готуються до закриття прикордонних переходів, якщо міграційний тиск з боку Росії зросте, повідомляє FREEДОМ.

Фінляндія закриває пункти пропуску на кордоні із Росією. У громадян РФ поки що залишається єдина можливість легально перетнути кордон — через КПП у Мурманській області. З серпня 2023-го різко зросла кількість нелегальних мігрантів з Іраку, Сирії, Ємену та Сомалі, які намагаються потрапити до країни з Росії. Прем’єр-міністр Фінляндії заявив: готові повністю закрити східний кордон, якщо цього вимагатимуть інтереси національної безпеки.

“Для нас це зараз не питання прав людини. Звичайно, це права людини, але це не питання прохачів притулку. Це питання гібридного нападу та національної безпеки. І у разі потреби Фінляндія готова вжити подальших заходів відповідно до національного законодавства та міжнародних зобов’язань”, — заявив прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо.

У Гельсінкі впевнені, що російські прикордонники навмисне пропускають зі свого боку громадян третіх країн без необхідних для проходження кордону документів.

“Ментальність та характер Російської держави не змінилися. Як тоді, так і сьогодні вона не шанує ані міжнародне право, ані свої зобов’язання. Росія не цінує життя, ані свої, ані чужі. Вона вважає, що має право вето на вибір своїх сусідів, право вето навіть на їхнє існування. Росія поважає та розуміє силу. На російський імперіалізм треба відповісти силою”, — наголосив речник парламенту Фінляндії Юссі Галла-аго.

Експерти вважають, що закриття кордону із РФ — своєчасне рішення. Якби Фінляндія не вжила таких заходів, то повторилася б криза 2021 року, коли Москва та Мінськ направили на кордон із Польщею сотні нелегальних мігрантів.

“Ми знаємо, що російська прикордонна служба перестала дотримуватися свого старого доброго правила — не пропускати людей без візи до прикордонної зони. Щойно вони це зробили, це одразу стало феноменом соціальних мереж: спочатку в Росії, а тепер і по всьому глобальному Півдню розходиться новина про те, що фінський кордон відкритий. Це змушує нас задуматися про високу ймовірність того, що величезна кількість людей спробує скористатися цим маршрутом”, — прокоментував експерт Європейського центру боротьби з гібридними загрозами Юкко Саволайнен в інтерв’ю “Настоящему Времени”.

Норвегія та Естонія також заявили про готовність закрити кордони з РФ у разі потреби. Експерти вважають, що на пряму конфронтацію з країнами НАТО Кремль не наважується, тому використовує саме такі гібридні атаки.

“Перша вигода — РФ взяла шлях на ізоляцію: закрити кордон не власноруч, а руками сусідів, що вигідно для путінського режиму. Адже так можна сказати: “Дивіться, це ж не ми — негідники, це проти нас озброїлися”. Відповідно, фортеця в облозі, і так російській пропаганді легше працювати. Другий момент: подібне блокування кордону, міграційне розхитування зараз — це точка напруги у самій Європі”, — пояснив політолог Олег Саакян.

Фінляндія збудувала додаткові загородження на кордоні з Росією, залучила військових, а також співробітників європейського агентства прикордонної та берегової охорони Frontex.

https://www.youtube.com/watch?v=FnUU7yruhhE

Читайте також: Фінляндія частково закрила кордон із Росією — розбір політолога

Нагадаємо, Фінляндія на певний час може повністю закрити сухопутний кордон із Росією. Країна закрила 7 із 8 пропускних пунктів на кордоні з Росією. Мета таких заходів — припинити потік нелегальних мігрантів із країн Близького Сходу та Африки. Російська прикордонна служба пропускає їх, попри міжнародні домовленості, навіть без документів.

Читайте також: Гібридні методи війни завжди дешевші — за ціною одного “Калібру” тисячу мігрантів можна утримувати кілька місяців, — Попов

Прямий ефір