Європа позбавляється газового шантажу РФ: підсумки переговорів у Казахстані (ВІДЕО)

Скріншот: uatv.ua

Європейський Союз невдовзі має намір підписати енергетичний меморандум про взаєморозуміння з Аргентиною. Це допоможе розв’язувати проблеми енергопостачання Європи, у тому числі й за рахунок сланцевого газу, інформує FREEДОМ.

На саміт “ЄС – Центральна Азія” зібралися лідери чотирьох держав – Казахстану, Киргизстану, Таджикистану та Туркменістану. Євросоюз на ньому представив голова Європейської ради Шарль Мішель. За словами Президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва, зараз Центральна Азія відчуває на собі загрози, які виникли внаслідок безпрецедентної геополітичної напруги. І співпраця з ЄС може її значно знизити.

Президент Казахстану підтвердив важливість зміцнення стратегічного партнерства між його країною та Європейським Союзом у рамках Угоди про розширене партнерство та співробітництво. Лише за 8 місяців 2022 року товарообіг між Казахстаном та Євросоюзом збільшився на 43% і становив 26 мільярдів доларів. Також Шарлю Мішелю презентували проект із виробництва “зеленого” водню потужністю 2 млн тонн щорічно. Він передбачає будівництво та експлуатацію опріснювального заводу потужністю 255 тисяч кубометрів на день, станції відновлюваних джерел енергії вітру та сонця на 40 ГВт та виробництво електролізу води 20 ГВт в основному для експорту або внутрішнього споживання. Як підсумок — підписана угода про інвестиції щодо проекту.

Згідно з виступами лідерів Казахстану, Киргизстану та Таджикистану, країни Центральної Азії розраховують на сприяння Європейському Союзу у створенні ефективних транспортно-логістичних коридорів для виходу на ринок ЄС з урахуванням нинішніх обмежень. Шарль Мішель назвав Казахстан найбільшим торговим партнером ЄС у Центральній Азії, що є регіональним транспортним вузлом зв’язку між Сходом та Заходом.

“Наші зв’язки стають міцнішими та міцнішими. Центральна Азія та Європа стають ближчими один до одного, і відносини між нами зміцнюються. Казахстан є важливим партнером Європейського Союзу, а також важливим гравцем на міжнародній арені та в регіоні. Хочу привітати вас із проведенням першої зустрічі глав держав Центральної Азії та Європейського Союзу. Тісна співпраця з країнами Центральної Азії відкриває шлях до забезпечення розвитку та безпеки регіону. Сьогоднішня зустріч має більше значення, ніж просто політичний діалог між двома регіонами”, — зазначив Шарль Мішель.

Центральна Азія для Євросоюзу важлива як партнер на тлі енергетичного шантажу Росії. Казахстан багатий на копалини, в тому числі рудами дорогоцінних металів, нафтою і газом. І посідає друге місце за запасами природного урану. Його в країні близько 14 % від усіх розвіданих світових запасів. А це говорить про перспективу взаємовигідного співробітництва.

Також Шарль Мішель відвідав Республіку Узбекистан. За словами голови Євроради — ЄС має намір диверсифікувати постачання. Тому покладається на Узбекистан і на Центральну Азію як надійних партнерів, із якими можна розвивати співробітництво у багатьох перспективних сферах.

Читайте також: Головні загрози — Китай та Росія: деталі нової військової стратегії США (ВІДЕО)

Прямий ефір