Протягом останніх кількох днів усі обговорюють, що сказав президент США Дональд Трамп. Але не про те, що він зробив. У цьому контексті Європа, по-перше, повинна розуміти, що відбувається — це технологія. Такою думкою поділився президент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний в ефірі телеканалу FREEДОМ.
З іншого боку, вважає політолог, країни Європи розуміють, що “спати вже занадто небезпечно”.
“Потрібно прокидатися й усвідомлювати, що говорить Трамп. Половину з того, що він заявляє, він, найімовірніше, не зробить, але ризики все одно залишаються високими. Європі вже не буде спокійно. Щоб це змінити, їй необхідно підтримувати Україну і працювати над власною безпекою. Якщо Трамп просто хизується, а Європа буде сильною, гірше від цього нікому не стане — навіть самому Трампу і безпеці в Європі та світі загалом”, — акцентував Лісний.
На його думку, якщо Європа і далі зволікатиме з рішеннями, то такі “квіти”, як угорський прем’єр Орбан, розквітатимуть дедалі ширше. Цей політик, вважає Лісний, безумовно, піддається впливу, але цього недостатньо. Напівміри лишаються напівмірами.
“Нещодавно з колегами ми обговорювали ситуацію і в неофіційних розмовах, і в публічній сфері. Під час дискусії у нас народилася ідея, цілком непогана. Думаю, її можна запропонувати європейцям: Європейський Союз має просто заявити, що за свою поведінку Угорщину буде виключено з ЄС. Достатньо оголосити це і почати відповідні дії. А далі громадяни Угорщини, які хочуть жити в демократичній Європі, самі розберуться зі своєю владою. Це цілком робочий варіант, якщо ситуація розвиватиметься в тому ж дусі”, — сказав спікер.
Потрібно заходити в юридичну площину — саме про це і говорить Євросоюз, доповнив Лісний.
“Ми вже не вперше обговорюємо, що рішення всередині ЄС мають ухвалюватися простою більшістю голосів. До цього необхідно прийти, адже чим більше країн, тим складніший процес. Зараз їх 27, вступить Україна, потім хтось ще — буде 28, 29, 30 і так далі. І логіка проста: не може одна країна ставити на коліна 26 країн, що залишилися, або дві країни — решту. Це несправедливо. Інструменти вирішення цієї проблеми є, але головне — політична воля. Саме її і не вистачає нинішній Європі. Їй потрібні лідери, які готові брати на себе відповідальність”, — акцентував гість ефіру.
Політолог також прокоментував останні заяви лідера Франції Еммануеля Макрона і звернув увагу на зміни в його риториці.
“Зараз ми бачимо, як у Макрона проявляються серйозні лідерські якості. Ще недавно він дзвонив Путіну вечорами, а тепер виглядає як “яструб”. Можливо, тому, що у нього немає внутрішніх політичних гальм і він хоче домогтися набагато більшого, стати лідером Європи, повести її за собою. А Європа зараз потребує саме таких сміливих людей, “коаліції хоробрих”. Їх не має бути багато — достатньо трьох-чотирьох, які поведуть інших. Але це потрібно зробити”, — вважає Олег Лісний.
У межах Євросоюзу необхідно ухвалювати жорсткі рішення, бо час вимагає саме цього, переконаний він.
“ЄС створювався для торгівлі, а не для війни, але тепер йому доводиться робити і те, і інше. Це нові виклики, і на них потрібно відповідати чітко і ясно. Тоді все стане зрозуміло — і Трампу, і Путіну, і всім іншим”, — резюмував спікер.
Читайте також: Як Європа має реагувати на заяви та дії Трампа — думки експертів і глядачів FREEДОМ
Раніше президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Європа має прагнути до автономності у сфері оборони, За його словами, якщо озброєння, як і раніше, купувати у США, то Європа не зможе досягти незалежності у військовій сфері.