Останнім часом посилюється залежність від російських азотовмісних, калійних, фосфорних добрив, як це було раніше з газом. Не виключено, що Кремль спеціально використовує особливе становище на цьому ринку для політичного впливу. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив аналітик “Центру досліджень продовольства і землекористування” (KSE) Валентин Литвинов.
“Дійсно, залежність ЄС від російських добрив за два роки серйозно збільшилася. Насамперед це пов’язано з тим, що піднялися ціни на нафту і нафтопродукти. І з тим, що європейські заводи перестали виробляти стільки добрив, скільки це потрібно, тому що припинився потік дешевого російського газу”, — пояснив Литвинов.
За його словами, наразі Російська Федерація є найбільшим виробником комплексних нейтральних добрив. Білорусь — найбільшим виробником калійних добрив. Тому їхня продукція дуже затребувана на світовому ринку, зокрема і в Європі.
“Звичайно, і у РФ, і у Білорусі є свої конкуренти на світовому ринку добрив. Але це, як правило, Індія, Китай, США, Бразилія. Це ті країни, які самі вирощують велику кількість агропродукції, і добрива потрібні їм самим. Тому російська і білоруська продукція користується величезним попитом. І Європа починає все більше від неї залежати”, — констатував експерт.
Він наголосив: щойно Європа суттєво починає залежати від російських добрив, РФ обов’язково цим користується, починає шантажувати, скорочувати поставки або маніпулювати ціною.
“Російська Федерація робить зброєю будь-який інструмент, який у неї є в руках — добрива, продовольство, газ, нафта. Їй взагалі все одно. Росія поводиться на ринку не як ринковий гравець, а як класична диктатура. Тому європейським політикам потрібно вже зараз готуватися до того, як вирішувати цю проблему в майбутньому”, — резюмував Валентин Литвинов.
Читайте також: Починаючи з 2025 року Росія економічно падатиме, — Зеленський