Шість європейських держав і Євросоюз повідомили про намір посилити допомогу Україні. Про це йдеться у спільній заяві верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки та міністрів закордонних справ Франції, Німеччини, Великої Британії, Польщі, Італії та Іспанії. Глави зовнішньополітичних відомств пообіцяли збільшити військову, економічну та фінансову допомогу Україні. Партнери Києва наголосили на підтримці України на шляху до євроатлантичної інтеграції, повідомляє FREEДOM.
У столиці ФРН відбулася зустріч глав зовнішньополітичних відомств Великої Британії, Іспанії, Італії, Німеччини, Польщі, Франції, України та представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки. Міністри обговорили подальшу підтримку Києва. А за результатами — підписали декларацію.
“Берлінська декларація підтверджує намір і надалі обмежувати нарощування російських військових спроможностей і чинити додатковий тиск на джерела доходів Кремля, зокрема й від енергетики, а також готовність до надання Україні міцних гарантій безпеки, включно з надійною довгостроковою військовою та фінансовою підтримкою”, — із публікації на сайті Міністерства закордонних справ України.
Учасники зустрічі особливу увагу приділили важливості надання Києву найближчим часом кредиту в 50 млрд доларів. Погашати цю позику будуть шляхом доходів від заморожених російських активів.
“Тут, у цьому колі, ми єдині в думці: Україні потрібні жорсткі гарантії безпеки. Як європейці, ми потребуємо жорстких гарантій безпеки. Це включає довгострокову військову і фінансову підтримку України”, — заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.
“Ми дуже чітко заявляємо, що у нас є залізні зобов’язання не тільки перед НАТО та нашою спільною безпекою, а й перед Україною. Ми чітко заявили про це в наших регулярних пакетах фінансування, про нашу підтримку санкцій і про нашу підтримку України в дипломатичному, політичному, гуманітарному та економічному плані. І дуже важливо, щоб ми всі разом працювали над цим у Європі та через Атлантичний океан, тому що, звісно, якщо Путін доб’ється успіху, ми всі заплатимо за це”, — наголосив міністр у справах Європи, Північної Америки та заморських територій Великої Британії Стівен Доуті.
Обговорили глави зовнішньополітичних відомств і можливість створення міжнародної миротворчої місії в Україні. Цю ідею президент Франції Еммануель Макрон запропонував ще в лютому 2023 року.
“Насамперед нам потрібен мир в Україні, щоб мати миротворчу місію. Для цього нам потрібно, щоб Росія припинила обстріли, чого вона не робить… І, звичайно, кожна європейська країна має сама вирішувати, чи варто використовувати свої війська”, — заявила верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.
Крім Франції, цю ініціативу підтримали Латвія, Канада, Естонія, Литва, Великобританія. До них приєдналася й Італія: міністр оборони Гвідо Крозетто висловив готовність держави брати участь у миротворчій місії в Україні.
“Ці війська не для того, щоб воювати, стримувати наступ тощо. Вони демонструють рішучість країн, які їх послали, на те, щоб підтримати мирний договір, який буде. Тобто без підписання мирного договору, найімовірніше, ініціатива Макрона не містить у собі те, що французькі війська воюватимуть на боці ЗСУ. Це буде по завершенню війни і їхнє розосередження буде за якоюсь умовною демаркаційною домовленою лінією”, — прокоментував дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
Спільного рішення у питанні про міжнародну миротворчу місію в Україні партнери Києва поки що не дійшли. Ідея в стадії активного обговорення. Але навіть Німеччина, яка традиційно обережно підходить до таких пропозицій, заявила про готовність вивчити можливість розміщення миротворців в Україні. За словами представника федерального уряду Штеффена Гебештрайта, реалізація цієї ідеї можлива після створення необхідних умов, таких як досягнення режиму припинення вогню.
Читайте також: Рішення Румунії про захист неба стане хорошим прикладом для інших європейських країн, — Хазан