У наступному пакеті європейських санкцій щодо Росії, як очікується, уперше буде запропоновано обмеження щодо російського скрапленого природного газу. Також ідеться про введення санкцій проти трьох російських СПГ-проєктів, реалізація яких ще не почалася, повідомляє FREEДOM.
У процесі підготовки 14-го санкційного пакету ЄС обговорює посилення санкцій проти російської газової галузі. Як пише Bloomberg із посиланням на джерела, це стосуватиметься ключових російських ланцюжків СПГ і реекспорту газу через європейські порти. У ЄС уже діють заходи, які дозволяють окремим країнам-членам Євросоюзу блокувати постачання газу на добровільній основі. Утім, значного результату це не принесло, оскільки потоки, що вже діють, пов’язані з довгостроковими контрактами.
“Це завдасть додаткового удару по російському ланцюжку поставок СПГ і майбутнім доходам таких проєктів як “Арктик ЗПГ 2”, ЗПГ-термінал “УСТ Луга” та завод у Мурманську… Деякі з російських СПГ-проєктів, на які поширяться ці заходи, вже стикаються з певними обмеженнями на обладнання, що використовується, наприклад, для зрідження газу, а також на інші технології та послуги”, — з публікації агентства Bloomberg.
Майбутні обмеження не включатимуть заборону на купівлю палива для використання всередині ЄС. Це пов’язано з тим, що деякі країни Євросоюзу все ще залежні від поставок російського газу. Згідно з Європейським агентством зі співробітництва регуляторів енергетики, Росія постачає близько 18 млрд куб. м СПГ у європейські порти. Ембарго на російський газ до 13-го пакету санкцій пропонували включити Литва, Латвія, Естонія і Польща. Експерти стверджують, що через стабілізацію енергетичного ринку включення до цієї дискусії ще Німеччини та Швеції може докорінно змінити ситуацію.
“Залежність від російського газу одразу ж стала політичним питанням, а ми займалися питаннями енергетичної безпеки від самого початку. Ціни на електроенергію, ціни на генерацію, торгівля на ринку електроенергії значно знижуються. Ми досягли докризового рівня. Це також стосується промислових цін на електроенергію. Графіки показують, що справи йдуть угору, і цю тенденцію до зростання не слід ставити під сумнів”, — заявив міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Хабек.
Як стверджують експерти, через зниження цін на СПГ зараз склалися непогані умови, які дадуть змогу Європі легко змінити джерело імпорту скрапленого газу. За даними Gas Infrastructure Europe, середній показник наповненості газосховищ по ЄС — 62%. Найбільшим імпортером російського СПГ є Іспанія, РФ забезпечує чверть газових потреб цієї країни. Навіть із такими показниками заповненість іспанських сховищ становить 82%. Аналітики стверджують, що місце Росії на ринку СПГ можуть зайняти країни, з якими ЄС уже активно співпрацює.
“Заміщення таке вже відбувається, ринки для цього відкриті, ми маємо Сполучені Штати Америки, які постачали СПГ до Європи дуже активно. Це, звичайно, і країни Перської затоки, це і Катар. З газом ситуація трохи краща, ніж із нафтою, тому що в тих, хто постачає газ, немає такого злочинного об’єднання, як ОПЕК+”, — прокоментувала засновниця і директорка Razom We Stand Світлана Романенко.
Санкції щодо російського СПГ у Кремлі вже назвали “продовженням видавлювання РФ з енергоринків”. Мовляв, це призведе до переходу на дорожчі ринки. Аналітики Deutsche Welle стверджують, що переспрямування потоків з Європи в Азію призведе до транспортних витрат. За їхніми словами, цей процес буде не тільки дорожчим, але й менш безпечним.
Читайте також: Удари по НПЗ змушують РФ ухвалювати негайні рішення, що вимагають вкладень, а санкції вже спустошили бюджет, — Закревський