Європа налагоджує відносини з Сирією після падіння режиму Асада — деталі (ВІДЕО)

Анналена Бербок, Жан-Ноель Барро и Ахмед аль-Шараа. Фото: auswaertiges-amt.de

Після падіння диктаторського режиму Башара Асада в Сирію повернулося понад 115 тис. біженців. За даними Агентства ООН у справах біженців, більшість із них поверталися з Туреччини, Йорданії та Лівану. Крім того, країну з візитами відвідують представники європейських держав. Їхня основна мета — налагодження контактів із новою владою, повідомляє FREEДОМ.

У п’ятницю, 3 січня, міністри закордонних справ Німеччини та Франції прибули до столиці Сирії Дамаска з неоголошеним візитом. Вони зустрілися з представниками сирійського громадянського суспільства і фактичним лідером країни Ахмедом аш-Шараа, під керівництвом якого угруповання “Хайят Тахрір аш-Шам” повалило диктатора Башара Асада. Анналена Бербок і Жан-Ноель Барро здійснили візит від імені Євросоюзу. За словами глави Міністерства закордонних справ (МЗС) Франції, сторони підтримують сирійський народ і прагнуть сприяти мирному політичному переходу. Тому Париж запропонував організувати міжнародну конференцію наприкінці січня, на якій зустрінуться представники Сирії та її партнери для супроводу політичного процесу в правильному напрямку.

“Занадто довго сирійці були позбавлені своєї країни режимом Башара Асада, країни, яка була розграбована цим режимом і взята в заручники. Настав час сирійцям повернути цю країну собі, і це станеться через політичний перехід, який дасть змогу представити всі громади в усьому їхньому різноманітті, дасть змогу всім сирійцям отримати доступ до громадянства без будь-якої дискримінації за релігійною або гендерною ознакою”, — заявив Барро.

Також під час візиту в Дамаск міністри закордонних справ європейських держав мають перевірити, чи не порушуються права і свободи сирійських громадян після приходу нової влади. Як повідомила глава МЗС ФРН Анналена Бербок, зняття санкцій із Сирії, раніше накладених на диктаторський режим Асада, залежатиме від перебігу політичного процесу. Берлін має намір надати підтримку Сирії в проведенні інклюзивної, мирної передачі влади, досягненні примирення суспільства та відновленні країни.

“В останні тижні була низка позитивних сигналів. Час від часу з’являлися повідомлення, в яких люди ставили запитання: чи не є ці позитивні сигнали просто лакмусовим папірцем? Але саме тому я і приїхала сюди, щоб почути все з перших вуст. І поговорити не лише з урядом, а й з різними зацікавленими сторонами суспільства. Щоб разом поговорити про те, чи можливий такий політичний, інклюзивний процес, чи можна гарантувати дотримання прав людини. І все питання зняття санкцій також пов’язане з цим”, — пояснила мету свого візиту Бербок.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок також продовжує наполягати на тому, щоб Москва вивела всі свої військові бази з території Сирії. За її словами, це буде проявом поваги до суверенітету держави. Водночас українська розвідка повідомляє, що Москва вже планує перекинути частину військової техніки з Сирії до Лівії.

“8 січня 2025 року до Тартуса планують зайти ще два російські судна — універсальне вантажне судно Sparta II та танкер “Іван Скобелєв”, які зараз мають намір перетнути Гібралтарську протоку. Вантажні кораблі Sparta і Sparta II росіяни планують залучити для перевезення військової техніки та озброєнь із Сирії до Лівії… Тим часом у Росії на одному з аеродромів у Володимирській області розвантажили, ймовірно, вивезені з Сирії бронетранспортери”, — йдеться в публікації Головного управління розвідки Міністерства оборони України в Telegram.

Поки Москва стрімко залишає Сирію, де роками проводила бомбардування, знищуючи мирне населення і підтримуючи диктаторський режим Асада, Україна налагоджує контакти з новою владою. Як заявив президент України Володимир Зеленський, Київ готується відновити дипломатичні відносини з Сирією.

“Цього року ми можемо додати ще одну країну до списку наших надійних партнерів, а саме Сирію. Ми готуємося відновити дипломатичні відносини з Сирією та співпрацю в міжнародних організаціях. Я хочу подякувати нашій розвідувальній службі за забезпечення безпеки цих контактів”, — заявив Зеленський.

Раніше, 27 грудня, Україна відправила до Сирії 500 тонн пшеничного борошна в межах програми “Зерно з України”. А вже через три дні відбулася зустріч глави МЗС Андрія Сибіги з фактичним лідером Сирії Ахмедом аль-Шараа в Дамаску.

Читайте також: Україна і Сирія можуть об’єднати зусилля для притягнення до відповідальності Росії за її воєнні злочини, — Подоляк

Прямий ефір