Європа може закрити лазівки для обходу санкцій Росією, але не хоче, — Подоляк

Ілюстрація: mind.ua

Багато західних компаній продовжують працювати в Росії, платити податки до держбюджету РФ і тим самим фінансувати війну. На цьому сьогодні, 31 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентував радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

Він вважає, що Європа може закрити лазівки для обходу Росією санкцій, “але не хоче”.

“Тому що гроші не пахнуть. Дуже багато людей, які мають громадянство європейських країн, заробляють гроші на оборонних транзитах, експорті, імпорті товарів у Росію і з Росії через Білорусь. Ми бачимо останні скандали з ввезенням російського зерна і мінеральних добрив на територію європейських країн через Білорусь. При цьому російське зерно надходить до ЄС через Білорусь у набагато більшій кількості, ніж українське зерно. І щойно це стало відомо, почали думати про введення заборонного мита. Причому, в Європейському Союзі обговорюватиметься не заборона ввезення російського зерна і подібних вантажів, а йдеться лише про 50-відсоткове мито, не більш того. Тобто, грубо кажучи, люди хочуть заробляти гроші, а війна дозволяє або продавати дорожче, або купувати дешевше”, — пояснив Подоляк.

Спікер уточнив, що в обхід санкцій товари в Росію поставляють у 2-3 рази дорожче, ніж це могло б бути “в нормальних умовах, коли Росія не була країною-агресором”. При цьому заборонити європейцям заробляти гроші на цьому дуже складно, оскільки й вони, й Росія все одно шукатимуть обхідні шляхи.

“Усі санкції впираються в одну просту річ. Той, хто хоче обійти санкції, завжди може сказати: ви нам забороняєте щось продавати в Росії, а там офіційно працюють тисячі компаній з європейською юрисдикцією. Вони продають все що завгодно: харчові продукти, шкіряні вироби та інші види товарів. Так, хтось іде з російського ринку, а багато компаній залишаються”, — продовжив він.

Подоляк упевнений, що поки цей двоїстий підхід не буде виправлено, неможливо відповісти на одне з ключових питань війни — ресурсне забезпечення країни-агресора, тобто звідки Росія бере гроші, щоб фінансувати війну.

“Уже йде третій рік війни. Щорічно Росія вкладає у війну 250-350 млрд євро або доларів. Де вона їх бере? Вона їх заробляє на [західних] компаніях, які працюють на її ринку і платять податки в російський бюджет. А обхід санкцій для Росії загрожує тільки тим, що вони не можуть безпосередньо отримувати товари подвійного призначення (зрозуміло, що йдеться про військове призначення). І їм потрібно шукати ці можливості обійти санкції. Тому вони платять 300-відсоткову премію і отримують мікрочіпи для виробництва тих же “Іскандер-М” або “Калібрів”, — зазначив він.

При цьому гроші на війну Росія також заробляє і легально — через продаж нафти, зерна, мінеральних добрив, атомних технологій того ж “Росатому”. І плюс західні компанії, які працюють на споживчому ринку Росії та платять податки, які йдуть на фінансування війни.

“І наші партнери, з одного боку, шукають фінансування, щоб допомогти Україні — закупити ті самі снаряди, ракети, допомогти із соціальними виплатами тощо. З іншого боку, їхні ж компанії фінансують податками війну, яку РФ веде проти України. За такої ситуації цей процес буде нескінченним”, — упевнений він.

Подоляк вважає, що виходом із цієї ситуації могло бути введення штрафів для західних компаній, які працюють на російському ринку. І тоді для більшості компаній буде невигідно працювати у РФ.

Читайте також: Нова економічна криза в Росії: банки Китаю, ОАЕ і Туреччини блокують рахунки РФ (ВІДЕО)

Прямий ефір