Європа може розмістити сили безпеки в Україні без участі НАТО, — експерт

Олег Постернак. Фото: Facebook/Олег Постернак

Європа може без участі НАТО розробляти можливість розміщення європейських сил безпеки в Україні. Це не є абсолютною гарантією безпеки, але все ж таки ці сили матимуть ширші повноваження, ніж миротворчий контингент. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.

Розміщення європейських сил безпеки в Україні не буде ініціативою НАТО, але може виходити від європейських країн-членів Альянсу. Європейські країни можуть самостійно ухвалити таке рішення, попри опір Росії.

“Важливо розуміти, що правильніше називати європейські сили, які потенційно розміщуватимуться на території України, силами безпеки, а не миротворцями, оскільки в миротворців досить обмежений мандат. Враховуючи, що це війна високої інтенсивності з колосальними жертвами, перед потенційними силами безпеки має стояти дещо розширений мандат дій”, — пояснив він.

При цьому потрібно розуміти, що розміщення таких сил не є гарантією повної безпеки України.

“На цей момент ми бачимо різку заяву МЗС Росії про неприпустимість присутності військ країн НАТО в Україні, зокрема під європейським або національними прапорами. Водночас президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що вітав би таке розміщення. Очевидно, що це питання обговорювалося на переговорах США і Росії в Ер-Ріяді, але навряд чи з цього питання сторони змогли дійти якогось попереднього спільного знаменника”, — додав Постернак.

Формат зустрічі американських і російських представників в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) може виявитися вигідним для України, оскільки вона відбулася без української та європейської присутності.

“Отже, Європа може продовжувати військову допомогу Україні та самостійно, суб’єктно і твердо проєктувати розміщення сил безпеки на її території. Що б не говорила Росія, якщо вона не хотіла бачити європейців на переговорах [у Саудівській Аравії], то тепер не зможе вплинути на рамкові позиції щодо недопущення європейських військ в Україну. В результаті, їй доведеться змиритися з тим фактом, що Європа, ймовірно, займе принципову і категоричну позицію в цьому питанні”, — зазначив політтехнолог.

При цьому він уточнив, що ініціатива про розміщення сил не буде виходити від НАТО, оскільки в Альянсі немає консенсусу з цього питання.

“Це могла б бути стабілізаційна місія окремих європейських країн, не обов’язково Євросоюзу. Велика Британія і Франція вже висловили потенційну готовність брати участь, Німеччина та Іспанія поки що зайняли вичікувальну позицію”, — зазначив Постернак.

Для позиції Федеративної Республіки Німеччина (ФРН, Німеччина) важливу роль можуть зіграти парламентські вибори, які відбудуться 23 лютого.

“Якщо канцлером ФРН стане Фрідріх Мерц, то ми можемо побачити німецькі війська у складі європейської місії. Це було б доцільним рішенням для України та її європейських партнерів”, — вважає експерт.

Польща ж, на його думку, навряд чи візьме участь у такій місії.

“По-перше, у країні триває виборча кампанія, що може викликати серйозні дискусії. По-друге, Польща зосереджена на власних оборонних завданнях: збільшує військові витрати, зміцнює кордони й розвиває військово-промисловий комплекс. Для неї це зараз, радше, небажаний крок, ніж питання міжнародного престижу”, — підсумував Постернак.

Читайте також: Які гарантії безпеки може дати Європа Україні — розбір (ВІДЕО)

Нагадаємо, 19 лютого президент Литви Гітанас Наусєда закликав європейські держави до негайних дій, а також представив свій план дій для підтримки України.

Читайте також: Європа готова забезпечувати гарантії безпеки Україні — огляд заяв (ВІДЕО)

Прямий ефір