Європа має стати більш самостійною в питаннях безпеки, особливо в умовах можливого скорочення підтримки з боку Сполучених Штатів Америки. Мюнхенська безпекова конференція має стати майданчиком для вироблення єдиної європейської стратегії безпеки. Про це сьогодні, 14 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів політолог Ігор Петренко.
“Європейські країни насторожені тим, що США готові мінімізувати свою присутність у забезпеченні безпеки Європи. Тут важливо показати єдність. Мої очікування — це конструктивний діалог, за результатами якого ми побачимо тренди єдності. Це важливо, щоб питання безпеки не зводилося до того, що хтось захотів чужу територію, почав її забирати, а потім у процесі врегулювання зберігав те, що захопив”, — прокоментував політолог.
Якщо Європа не проявить рішучості у своїй політиці, ситуація може вийти за її межі, поширюючись на інші континенти.
“Якщо ми не діятимемо рішуче, це створить небезпечний прецедент. Африка може стати наступним полем для зіткнень великих гравців. Ми вже бачимо, як авторитарні режими використовують силу для досягнення своїх цілей, і це може повторитися в інших регіонах”, — зазначив Петренко.
За три роки війни Росії проти України в Європейському Союзі змінилося сприйняття загрози, що виходить від країни-агресора. Однак повної єдності серед європейських країн в оцінці її масштабів досі немає. Різні регіони Європи сприймають рівень небезпеки, що походить від РФ, по-різному, що сповільнює ухвалення рішень на рівні ЄС.
“Країни Східної Європи, Скандинавії та Балтії розуміють загрози з боку Росії. А ось західні країни, які знаходяться далі від зони конфлікту, все ще ставлять собі питання: чому вони повинні вкладатися в оборону на шкоду добробуту своїх громадян? На жаль, було б краще, якби ці процеси почалися три роки тому. Перший рік був вичікувальним, другий — більш активним, і тільки на третій рік почали ухвалюватися конкретні рішення”, — наголосив Петренко.
Водночас якщо Європа не виробить спільної стратегії щодо власної безпеки, ситуація може призвести до катастрофічних наслідків. Деякі рішення потрібно приймати вже зараз.
“Заяви адміністрації президента США Дональда Трампа підстьобують Європу до більш рішучих дій. Але для України часу залишається критично мало. Якщо Європа не прискорить процес зміцнення своєї обороноздатності, це може призвести до катастрофічних наслідків не тільки для України, а й для всієї системи міжнародної безпеки”, — акцентував політолог.
Читайте також: Безпекова конференція починається в Мюнхені — перші кадри (ФОТО, ВІДЕО)
Нагадаємо, сьогодні, 14 лютого, в Мюнхені стартувала щорічна конференція з безпеки. Цього року в заході беруть участь понад 50 світових лідерів. Ключова тема конференції — війна РФ проти України.
Читайте також: Про перші зустрічі на Мюнхенській безпековій конференції розповів Зеленський (ВІДЕО)