Європа готова забезпечувати гарантії безпеки Україні — огляд заяв (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Європа готова взяти на себе провідну роль у забезпеченні гарантій безпеки Україні, заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте за підсумками неформального саміту лідерів європейських держав у Парижі. Однією з головних тем обговорення на зустрічі була участь європейських військовослужбовців у миротворчій місії в Україні, інформує FREEДОМ.

Як пише The Washington Post, Європа може відправити в Україну до 30 тисяч військових. Обговорення можливого розгортання миротворчої місії в Україні в рамках угоди про припинення вогню стало однією з центральних тем на саміті в Парижі. 

За інформацією видання, Франція може направити в Україну близько 10 тисяч миротворців для забезпечення дотримання умов мирної угоди. Однак, як зауважив глава французького зовнішньополітичного відомства Жан-Ноель Барро, перш ніж постане питання про можливу відправку військових, необхідно встановити міцний мир в Україні.

“Ще занадто рано говорити про це. Це питання виникне, коли настане час, коли буде досягнуто миру, щоб його можна було гарантувати”, — сказав Барро в інтерв’ю Franceinfo.

Лондон готовий відігравати провідну роль у розробці гарантій безпеки для України в рамках майбутнього мирного договору, заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Це означає, що крім військової та фінансової допомоги Україні, Сполучене Королівство може направити британських військовослужбовців для участі в європейській місії, зазначив Стармер.

“Велика Британія візьме на себе провідну відповідальність, як ми завжди робили, тому що Україна має мати безпечне майбутнє… Європа має відігравати свою роль, і я готовий розглянути можливість розміщення британських військ на території країни поряд з іншими, якщо буде досягнута міцна мирна угода”, — наголосив британський прем’єр. 

В уряді Швеції теж не виключають участі в миротворчій місії. Однак для цього необхідно досягти справедливого і стійкого миру, зазначила міністр закордонних справ держави. 

Україні вдалося суттєво просунутися в питанні створення контингенту іноземних військовослужбовців на своїй території. Це може стати першим кроком для створення об’єднаних Збройних сил Європи, вважає президент України Володимир Зеленський. 

“Я вважаю, що ми дуже сильно просунулися в питанні контингенту. Я вважаю, що є країни-скептики. І вони можуть залишитися. Але я бачу, що питання контингенту, питання європейської армії загалом може стати першим кроком до того, що я сказав про Збройні сили Європи. Перший крок, це коли є українська армія і є Збройні сили Європи на території України”, — заявив Зеленський. 

Поки що не готові обговорювати відправлення своїх військових для участі в миротворчій місії Польща та Німеччина. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава не збирається відправляти своїх військовослужбовців, але готова надати партнерам логістичну та політичну підтримку. 

Канцлер ФРН Олаф Шольц назвав розмови про миротворчу місію передчасними. Але при цьому закликав Європу і США до єдності в питанні відповідальності за безпеку України. 

“Обговорюється багато різних питань, включно з міжнародними миротворчими силами. Але це недоречні дебати в невідповідний час і не на ту тему. Ми перебуваємо не в точці миру, а в центрі війни, жорстоко розв’язаної Росією, яка продовжує невпинно розпалюватися. Ми вітаємо той факт, що ведуться переговори про розбудову миру, але для нас повинно бути зрозуміло — це не означає, що мир може бути продиктований, і що Україна повинна прийняти те, що їй пропонують”, — сказав Шольц. 

На думку міністра закордонних справ Литви Кястутіса Будріса, для стримування Російської Федерації можуть знадобитися сотні тисяч миротворців. Він назвав досягненням те, що європейські країни нарешті обговорюють це питання. 

“Литва не виключає можливості направлення військ в Україну. Однак нам потрібно йти і планувати, і говорити про конкретні речі, тому що миротворчість, миротворчість у контексті того чи іншого мандата — це різні речі”, — зазначив міністр закордонних справ Литви в інтерв’ю LNK News. 

Для Києва принципово важливо, щоб у миротворчій місії взяли участь і американські військові. Це не обов’язково мають бути піхотинці, вважає президент України. У місії можуть бути представлені різні роди військ, зокрема військово-морський флот.

Читайте також: Баланс сил має змінитися: чи готова Європа до створення своєї армії — думки експертів

Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Європа готова взяти на себе ініціативу в питанні надання Україні гарантій безпеки.

Прямий ефір