27 березня в Парижі відбулася зустріч європейських лідерів у форматі саміту “коаліції охочих”. Зібралися представники понад 30 країн, зокрема й України, а також президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і генеральний секретар НАТО Марк Рютте. Про ключові результати саміту розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Британські та французькі військові прибудуть в Україну для того, щоб вивчити можливість зміцнення української армії, а також можливість розміщення “сил стримування”, щоб підтримувати стійкий мир, якщо його вдасться досягти під час переговорів. Мабуть, це головний підсумок чергової зустрічі лідерів країн-членів “коаліції охочих”, що відбулася в Парижі. Також усі учасники зустрічі одноголосно підтримали збереження санкцій щодо Росії.
“Ми обговорювали важливі питання. Усі учасники саміту — а це 31 країна — підтримали українську позицію, що не буде зняття будь-яких санкцій з Росії, поки не закінчиться ця війна справедливим миром. Це важливий сигнал. Сигнал від європейських країн, не тільки країн Європейського Союзу, а від країн Європи”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.
Ця зустріч демонструє єдність Європи в підтримці України. Європейські лідери використовують її єдність для того, щоб заручитися підтримкою США в питанні майбутнього розміщення військ. Європа намагається показати Вашингтону, що у неї є чітке, практичне, фінансово підкріплене і технічно опрацьоване рішення для України. На відміну від Москви, яка висуває завищені та нереальні вимоги, імітуючи участь у мирному процесі, але не прагнучи досягти миру в реальності.
“Путін цілеспрямовано прагне розділити Європу і США. Уся кремлівська система роками працює над цим, послаблюючи Європу і Європейський Союз, підриваючи позиції США і намагаючись розділити американське суспільство з питання підтримки України. Ми ж переконані: Сполучені Штати мають залишатися сильними. Як правильно зауважив президент Макрон, це не просто наше побажання — сильні США життєво необхідні для стримування Росії”, — заявив український лідер.
За словами президента Франції Еммануеля Макрона, на порядку денному саміту було чотири основні питання для обговорення. Негайна військова допомога Україні, підтримання режиму припинення вогню, майбутня модель української армії та військовий контингент для стримування можливої майбутньої агресії Росії.
“Це сили забезпечення гарантій. Вони не стоятимуть безпосередньо на лінії зіткнення. Це буде сила стримування. Зараз наші групи працюють над плануванням того, як це буде реалізовано. Наша мета — дозволити Україні, по-перше, утримати зараз ситуацію на фронті, давати відсіч агресії, але при цьому наближати перспективи тривалого миру, до якого ми всі прагнемо”, — зазначив французький президент.
Пропозиція України та США про припинення вогню на Чорному морі — важливий елемент досягнення міцного миру. Болгарія запропонувала створити центр для запобігання ворожим діям на Чорному морі.
“Ми пропонуємо створити багатонаціональний штаб у Болгарії для координації наслідків моніторингу та запобігання всім ворожим діям після закінчення періоду припинення вогню. Це моніторинг торгівлі, морський контроль суден та їхніх вантажів. Крім того, підводна інфраструктура, яка є критично важливою і має величезне значення для країн, розташованих зі сходу на захід, а не тільки для нас у зоні бойових дій у Чорному морі. Наша мета — не тільки припинити вогонь, а й встановити міцний і довгостроковий мир з усіма гарантіями безпеки для України, а також гарантіями безпеки для Європи”, — розповів прем’єр-міністр Болгарії Росен Желязков.
Позиція Москви, яка висуває все нові й нові пропозиції та умови, суперечить пропозиції Вашингтона негайно припинити вогонь заради порятунку життів людей, а вже потім проговорювати модальності можливої мирної угоди, виходячи з реалій, а не амбіцій. На цьому тлі Україна та європейські союзники демонструють раціональний підхід, готують технічну базу під розміщення сил стримування, визначають їхню необхідну кількість і алгоритм роботи в рамках підходу США досягти миру за допомогою сили.
“Зустріч у Парижі передає сигнал Сполученим Штатам Америки та іншим. Що стосується ролі нашої армії щодо гарантій безпеки, то це стосується і континенту. Є багато пропозицій від лідерів, і їх стало більше. Збільшується кількість країн, готових — хто в небі, хто допомагати з ППО, хто реально готовий розмістити війська в Україні, хто на морі — давати гарантії безпеки та відправляти свій контингент. Таких країн стає більше. Це хороша новина”, — акцентував Володимир Зеленський.
Якщо з питання можливості розміщення європейських військ в Україні відповідей поки що мало, то в питанні фінансової та військової підтримки їх набагато більше. Під час візиту президента України до Франції було оголошено про виділення пакету допомоги на суму 2 млрд євро, до якого увійдуть протитанкові комплекси, ракети класу “земля-повітря” і дрони. Європейські союзники продовжують зміцнювати українську оборону і чекають на відповідні дії від США для того, щоб досягти реального і стійкого миру.
Читайте також: Франція та Британія вивчать в Україні можливість розгортання сил стримування — підсумки саміту “коаліції охочих” (ВІДЕО)
Нагадаємо, 27 березня в Парижі відбулася зустріч європейських лідерів у форматі саміту “коаліції охочих”. Представники понад 30 країн обговорювали плани продовження роботи над посиленням української армії, над гарантіями безпеки для України, а також над санкційними обмеженнями щодо Росії.
Читайте також: Потрібен чіткий і зрозумілий план дій, який буде реальним до виконання: у Парижі завершився саміт “коаліції охочих” (ВІДЕО)