Європа дуже сильно залежить від російського збагаченого урану — аналіз експерта

Володимир Бужан. Фото: greendeal.org.ua

Коли йдеться про ядерну енергетику загалом, то має значення не кількість коштів, які отримує Росія від продажу ресурсів, а вплив, який вона має на ринку. Європі набагато складніше відмовитися від російського збагаченого урану, ніж США. Таку думку сьогодні, 15 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.

За його словами, Росія є одним із лідерів проєктних команд, які будують ядерні енергоблоки в усьому світі, а також з погляду постачальника палива.

“Наприклад, у Європі, зокрема й на території Чехії, а також на території Болгарії РФ була постачальником конкретного кінцевого палива. Зараз цей ринок для росіян став більш обмеженим, тому що американське паливо виходить на перше місце”, — сказав Бужан.

Експерт зауважив, що Європі, щоб відмовитися від російського збагаченого урану, потрібно подумати, чи зможе вона без нього обійтися.

“Зараз, попри те, що США відстоювали лазівку для компаній все-таки до 2028 року продовжувати імпорт, є очікування, що Росія сама не захоче імпортувати збагачений уран для того, щоб посилити тиск. Але в принципі, запас у кожної електростанції досить великий. У довгостроковій перспективі варто говорити про те, що це правильне рішення, тому що атомна енергетика буде розвиватися дуже активно. Цього і минулого року активно вводилися нові енергоблоки в США і Франції, по Україні планують будувати, в Польщі будують”, — пояснив він.

Бужан також повідомив, що є низка країн, які працюють над збільшенням виробництва збагаченого урану.

“Я б сказав, що для Європи, особливо для Франції, роль атомної енергетики набагато вища, ніж для США. Тому що в США в енергобалансі понад 20% займає атомна енергетика, а у Франції вона становить понад 50%, крім того, вона забезпечує базове навантаження для німецької енергосистеми. Німеччина серйозно перейшла на поновлювані джерела енергії, а оскільки вони нестабільні, то дуже часто звертається до Франції по допомогу. Тому Європі швидко відмовитися від російського збагаченого урану не вийде”, — резюмував експерт.

Читайте також: Наслідки заборони імпорту російського збагаченого урану для США оцінив експерт

Нагадаємо, президент США Джо Байден підписав закон про заборону імпорту російського урану.

Прямий ефір