Європа, Бразилія, Китай: лідери країн розглядають різні варіанти миротворців в Україні (ВІДЕО)

Миротворці ООН. Фото: gettyimages.com

США пропонують розмістити миротворців із Китаю та Бразилії вздовж лінії припинення вогню в Україні. На думку американської адміністрації, бразильські та китайські військовослужбовці спільно з європейцями зможуть забезпечити більш ефективний контроль, ніж якщо у складі місії будуть тільки представники Європи. Лондон уже висловив готовність відправити своїх солдатів в Україну, повідомляє FREEДОМ.

Велика Британія готова розмістити своїх військовослужбовців в Україні, щоб забезпечити виконання мирної угоди, заявив прем’єр-міністр Кір Стармер. Уперше глава уряду Сполученого Королівства публічно визнав, що розглядає можливість відправки британських миротворців в Україну.

“Будь-яка роль у забезпеченні безпеки України допомагає гарантувати безпеку нашого континенту і безпеку цієї країни. Закінчення цієї війни, коли воно настане, не може стати просто тимчасовою паузою перед тим, як Путін знову нападе”, — сказав прем’єр Великої Британії в інтерв’ю The Telegraph.

Це рішення означає готовність і бажання забезпечити гарантії безпеки Україні, наголосив Стармер. Він додав, що мир приходить через силу, але вірно і зворотне — слабкість веде до війни.

“Настав час для всіх нас активізуватися, і Велика Британія зробить це, тому що це правильне рішення заради цінностей і свобод, якими ми дорожимо, і тому що це має основоположне значення для нашої національної безпеки”, — наголосив британський прем’єр.

Уздовж лінії припинення вогню в Україні потрібно розмістити миротворчий контингент із Китаю та Бразилії, вважають у Білому домі, пише The Economist. Водночас Сполучені Штати не виключають і участь у миротворчій місії європейських військових. Віце-президент США Джей Ді Венс на Мюнхенській безпековій конференції зазначив, що сили, які складаються тільки з європейців, будуть менш ефективні для стримування потенційної агресії з боку Росії. Аналітики називають пропозицію Вашингтона не ідеальною, але перспективною.

“Якщо ми говоримо про Бразилію, то це варіант. Оскільки це країна-член БРІКС (об’єднання десяти держав, серед яких також Росія, Індія, Китай, ПАР, Іран, ОАЕ, — ред.), одна з лідерів глобального Півдня, країна, яка досить лояльна до Росії, але не на 100% і не безпосередньо бере участь у війні. Як варіант, Бразилія — це більш реально і цікаво. Не знаю, наскільки це Бразилії цікаво, але з практичного погляду — це більш реальна участь, ніж Китай”, — вважає редактор української служби Atlantic Council, видавець журналів Business Ukraine і Lviv Today Пітер Дікінсон.

Швеція не відкидає можливість відправки своїх миротворців в Україну, заявила глава шведського зовнішньополітичного відомства Марія Стенергард. За умови, що буде досягнуто стійкого миру. Шведські військові можуть допомогти в підтримці цього миру, впевнений прем’єр-міністр Ульф Крістерссон.

“Ми братимемо участь у цих обговореннях, і, звісно, це абсолютно можливо. Для цих сил має бути дуже чіткий мандат, але я не думаю, що ми зможемо побачити це, поки не просунемося далі в цих переговорах. Але Швеція, як правило, бере участь у зміцненні безпеки в нашій частині світу. Тому я очікую, що ми братимемо участь у цьому і тепер”, — зазначив Крістерссон.

Україна проведе консультації з європейськими партнерами щодо питання про миротворчий контингент, запевнив Володимир Зеленський. Європейські лідери готові в межах надання гарантій безпеки Києву взяти на себе цю відповідальність, сказав президент України. Це мають бути представники різних країн, адже для ефективного виконання цих завдань потрібно щонайменше 100 тис. військових.

“Європейські лідери пішли думати. Я думаю, що ми проведемо кілька консультацій, розуміючи, що тут питання великих грошей, можливостей. І якщо Україна побачить, що контингент є дійсно однією зі складових гарантій безпеки, вони будуть готові відправити до нас свої війська”, — наголосив президент України.

Володимир Зеленський акцентував, що для України вкрай важливо, щоб у миротворчій місії взяли участь не тільки європейські, але й американські військові. Хоча зараз Білий дім і не готовий це обговорювати.

За інформацією джерел Financial Times, у Вашингтоні хочуть надати зовнішню підтримку військам країн-членів НАТО, які візьмуть участь у миротворчій місії. При цьому в її складі необов’язково має бути тільки піхота, зазначив президент України. У межах миротворчої місії знадобиться присутність різних родів військ, зокрема військово-морського флоту.

Читайте також: Спочатку сила, потім переговори: чи згодні партнери України на такі умови для міцного миру — підсумки Мюнхенської конференції

Нагадаємо, на Мюнхенській конференції з безпеки, яка відбулася 14-16 лютого, президент України Володимир Зеленський закликав створити збройні сили Європи.

Раніше Володимир Зеленський на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що основним компонентом гарантії безпеки може бути міжнародний миротворчий контингент в Україні. Голова Військового комітету Європейського Союзу Роберт Брігер запропонував багатонаціональну місію ООН для контролю за припиненням вогню в Україні. До її складу можуть увійти не тільки європейські солдати, але й військові з країн глобального Півдня і Кавказу.

Читайте також: Живий щит “блакитних шоломів” або військовий контингент країн НАТО для стримування: якою може бути миротворча місія в Україні

Прямий ефір