Заяви Дональда Трампа про можливе зниження підтримки Європи з боку США стали тривожним сигналом для союзників. У відповідь європейські лідери провели екстрений саміт, щоб виробити єдину позицію і продемонструвати готовність до самостійних рішень у питаннях безпеки. Це сигнал про те, що Європа бере на себе відповідальність. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 18 лютого, сказав президент аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.
“Я розцінював від самого початку цей саміт як обмін сигналами, тому багато не очікував. Сигналами з ким? Із Трампом. Тому що на Мюнхенській конференції був досить холодний душ для європейців, я б сказав крижаний. І потрібно було якось відповідати. Відповідати потрібно було теж у публічній площині, і ось це ось ніби сигнал, мовляв, так, ми почули, ми беремо на себе відповідальність”, — сказав гість ефіру.
За словами Лісного, лідер Франції Макрон заявив про необхідність гарантій безпеки для України і що Європа готова їх надати.
“Можливо, це не зовсім правильний переклад, але десь так це і прозвучало. Це чимало. Але це немало, як для слів. І хотілося, щоб після цього саміту ми зруйнували російський пропагандистський наратив про те, що, мовляв, усі “злили” Україну, а тепер “зіллють” і Європу”, — сказав Лісний.
Саміт у Парижі, вважає він, це гарний сигнал у тому плані, що Європа бере на себе відповідальність і готова боротися за своє місце, як у переговорному процесі, так і в процесі облаштування, перепрошивки системи безпеки, а також “реанімувати нормальне ставлення Трампа до НАТО”.
Політолог також зауважив, що подібні саміти мали бути раніше, оскільки на будь-який виклик потрібно намагатися реагувати до того, як він стане загрозою фактично.
“Якщо є ця загроза, її потрібно опрацювати, і коли вона з’явиться, вийти готовими. Але Європа знову подумала, що можна відсидітися. Що можна якось більше говорити і менше робити, а потім раптом станеться щось хороше. У мирний час НАТО ефективно виглядає — красиві розмови, нормальні бюджети, неспішне ухвалення рішень. А ось коли йде війна, чи можна таку розкіш собі дозволяти? Повільно ухвалювати рішення, довго думати про те, чи потрібно взагалі ці рішення озвучувати”, — зазначив спікер.
Досить різкою риторикою щодо безпеки і внеску в цю сферу Європи американський президент Трамп, вважає політолог, привніс певний позитив.
“Він розбудив Європу. Це вже чимало. Головне, щоб цей страх не перетворився на заціпеніння. Тому що якщо раніше Європа боялася Путіна і заціпеніла десь, а тепер виглядає так, що боїться Трампа більше, ніж Путіна. Але сподіваюся, що вона не буде перебувати в стані “замерзлого звірятка”, яке просто хоче перечекати складний момент, а потім відтанути і йти далі”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Україна чітко визначила “червоні лінії” власних інтересів: Єрмак підбив підсумки Мюнхенської конференції
Нагадаємо, 17 лютого в Парижі відбувся саміт європейських лідерів. Його скликав президент Франції Еммануель Макрон. У Єлисейському палаці зібралися керівники ЄС, генеральний секретар НАТО і лідери семи європейських країн. У центрі обговорення екстреного саміту — політика оборони, війна Росії проти України та можливі мирні домовленості про закінчення бойових дій.
Раніше повідомлялося, що після зустрічі європейських лідерів у Парижі, яка відбулася 17 лютого, Макрон зв’язався з Трампом, а потім — із Зеленським.