Варшава оголосила про створення Фонду оборони та безпеки. Майже 8 млрд доларів спрямують на розвиток оборонної промисловості, стратегічну інфраструктуру і дослідження в галузі нових технологій, повідомили в уряді Польщі. Як Європа посилює активність у питаннях безпеки, вивчав телеканал FREEДOM.
Іспанія збільшить оборонний бюджет до 2% валового внутрішнього продукту, заявив прем’єр-міністр Педро Санчес. За його словами, Мадрид підтримує ініціативу глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн щодо переозброєння ЄС. Європейцям потрібна єдина європейська армія, упевнений глава уряду Іспанії.
“Ми будемо виконувати наші зобов’язання перед Європейським Союзом, тому що ніхто не зможе подбати про Європу краще, ніж сама Європа. Ми збираємося збільшити наші інвестиції в безпеку та оборону. І так само, як ми робимо це в інших частинах світу, як-от на Близькому Сході, зокрема в Газі, ми продовжуватимемо відстоювати дотримання міжнародного права, підтримуючи Україну у війні проти путінського імперіалізму. Тому що немає більшої гарантії безпеки для України та Європи, ніж добре оснащена українська армія”, — зазначив прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес.
Окрім збільшення оборонних бюджетів на рівні національних держав, у Євросоюзі почали створювати оборонні фонди. Першою про це оголосила Варшава. В уряді Польщі повідомили, що до фонду з бюджету спрямують майже 8 млрд доларів. Ці кошти підуть на модернізацію оборонної промисловості, розширення стратегічної інфраструктури та розвиток оборонних технологій.
“Ми вкладемо мільярди в сховища, інфраструктуру подвійного призначення та розвиток польських збройових компаній. Ми будемо розвивати нашу промисловість і дослідження в галузі нових технологій. Ми почнемо переговори з Єврокомісією. Водночас протягом двох місяців у співпраці з Міністерством оборони та іншими міністерствами ми розробимо інвестиційний план для цього фонду”, — написала у соцмережі Х міністерка фінансів і регіональної політики Польщі Катажина Пельчинська-Наленч.
У 2025 році Польща виділить на оборону 4,7% ВВП — це найвищий показник серед країн НАТО. На спільній із главою польського уряду пресконференції генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Марк Рютте заявив, що на суходолі, на морі та в повітрі Польща відіграє ключову роль у колективній обороні НАТО.
“Коли йдеться про захист Польщі та загальний захист території НАТО, якщо хтось прорахується і вирішить, що йому зійде з рук напад на Польщу або на будь-якого іншого союзника, його зустріне вся міць цього лютого альянсу. Наша реакція буде нищівною. Це має бути гранично зрозуміло Володимиру Путіну і будь-кому іншому, хто захоче напасти на нас”, — заявив Рютте.
Євросоюз — мирний блок, проте міцний мир неможливий без надійної оборони. Саме тому ЄС має отримати всі засоби для захисту від російської агресії. Безпека Європи починається з України, наголосив президент Європейської Ради Антоніу Кошта.
“Саме тому ми повинні продовжувати стояти пліч-о-пліч з українцями. Створити умови для справедливого, всеосяжного і міцного миру в Україні та в Європі. Якщо Росія вважає, що кордони України — це просто лінія на карті, то чому вона повинна поважати кордони будь-якої іншої країни? Підтримуючи Україну, ми підтримуємо Статут ООН, міжнародний порядок, що ґрунтується на правилах, у Європі та за її межами”, — акцентував він.
На порядку денному європейської безпеки немає важливішого питання, ніж Україна, підтвердив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде на прескоференції в Києві.
“Я переконаний, що Україна здобуде перемогу в цій війні, і ми залишаємося відданими партнерами. Ми не наївні, ми сусіди Росії, ми дуже добре знаємо, як вони можуть вести переговори. Потрібно бути реалістами й не очікувати занадто багато чого. Ми підтримуємо Україну та її “червоні лінії”. Не може бути компромісу щодо суверенітету України та розміру українських збройних сил. Ми маємо разом висувати вимоги щодо припинення вогню, і на майбутнє щодо підписання мирної угоди. Але щоб цей мир був тривалим”, — заявив очільник МЗС Норвегії.
Читайте також: Зеленський і Макрон провели зустріч — заяви президентів (ВІДЕО)
Нагадаємо, 27 березня в Парижі відбудеться саміт “коаліції охочих”. Головні теми — нагальні потреби України та майбутнє архітектури глобальної безпеки. За інформацією Єлисейського палацу, в заході візьмуть участь представники 31 держави. Як зазначив глава МЗС України Андрій Сибіга, ця зустріч є продовженням зусиль щодо забезпечення гарантій безпеки для Києва.
Читайте також: Санкції ЄС проти РФ скасують тільки після виведення російських військ з України, — Гіппер