Євроінтеграція України дещо лякає західних фермерів — розбір Марчука

Денис Марчук. Фото: landlord.ua

Сільське господарство має велике значення для євроінтеграційного шляху України, тому що від цього залежатиме субсидування в самій європейській зоні. Про це сьогодні, 5 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він зазначив, що блокування митних пунктів у Європейському Союзі пов’язане з тим, що політична, економічна ситуація всередині ЄС призвела до того, що фермери почали виходити на акції протесту.

“Там зараз триває процес реформування, невдоволення фермерів тими економічними питаннями в сільському господарстві, які пропонуються Європейською комісією, а йдеться про те, що зменшується кількість дотацій на сільгоспвиробництво. До того ж посилюються екологічні норми щодо вирощування зернових, щодо вирощування поголів’я худоби. І все це веде до того, що товаровиробники в Європі значно менше отримуватимуть грошей. І вони виходять з позиції того, що ми проти якихось додаткових фінансових втрат, тому що ми і так уже не витягуємо ту ситуацію, яка є”, — пояснив Марчук.

За його словами, в контексті цієї ситуації на території Польщі знову виникають питання через те, що з території України продовжує експортуватися значна кількість продуктів харчування.

“Але якщо переглянути ситуацію загалом, аналізуючи пів року 2023 року, коли ми не мали змоги імпортувати на територію Польщі, Румунії, Болгарії, ми бачимо, що жодних доказів того, що українська продовольча група призвела до зменшення цін, немає. Тому що ситуація у світі складається таким чином, що фактично з моменту повномасштабного вторгнення справді ціни дуже зросли, а зараз вони повертаються до політично воєнного періоду часу, і фермери отримують значно менше грошей, ніж це було, наприклад, у березні 2022 року або на початку 2023 року”, — сказав Марчук.

Він додав, що на цьому тлі з’являються сигнали, які, зокрема, посилюються й російською пропагандою, що нібито проблеми виникають через український експорт, й потрібно блокувати транспортні шляхи. На думку експерта, у цьому контексті Україні потрібно продовжити свій переговорний процес з Єврокомісією та з країнами-сусідами, такими як Польща, Угорщина, Румунія.

“Тому що від цього залежить дійсно значна кількість проходу аграрної продукції. Але ми маємо розуміти, що такі сигнали йтимуть ще дуже довго. І сказати, що в якийсь конкретний період вони припиняться, на жаль, не можна. Ми на шляху євроінтеграції всієї України, а сільське господарство на цьому євроінтеграційному шляху має дуже велике значення, тому що від цього залежатиме й субсидування в самій європейській зоні. От зараз, коли фермери виходять, вони ж розуміють, що якщо зменшуватиметься субсидування в Європі, а Україна найближчим часом стане членом Європейського Союзу, то на значну частку, якщо Україна виконуватиме, імплементуватиме законодавство про сільське господарство, повинні будуть претендувати українські фермери… Тому нелегко буде, розмовляти потрібно. Але паралельно з цим потрібно робити максимальну кількість поїздок, зустрічей, можливо, відкривати свої офіси в Брюсселі, комунікації для того, щоб проводити правильну роз’яснювальну роботу”, — сказав Марчук.

Також, на його думку, Україні потрібно розширювати коридори для експорту та шукати нові країни для реалізації своєї продукції.

Читайте також: Перевезення українських вантажів через Польщу та Румунію: на логістичні особливості звернув увагу аналітик

Прямий ефір