Лідери держав та урядів країн-членів Європейського союзу зобов’язалися підтримати Україну в процесі відновлення після повномасштабного вторгнення РФ і створять для цього Трастовий фонд солідарності, повідомляється у висновках саміту ЄС від 25 березня.
“Зважаючи на руйнування та величезні втрати, завдані Україні воєнною агресією Росії, Європейський Союз зобов’язується надавати підтримку уряду України для задоволення його невідкладних потреб, а після припинення тиску Росії – для відновлення демократичної України. З цією метою Європейська Рада погоджується створити Трастовий фонд солідарності з Україною та запрошує до участі своїх міжнародних партнерів”, – йдеться у спільній заяві.
Зокрема, планується організація міжнародної конференції для збору коштів у рамках Трастового фонду солідарності України, а також продовження технічної допомоги з боку Єврокомісії для проведення Україною необхідних реформ.
Лідери Євросоюзу закликали терміново завершити роботу над нещодавніми пропозиціями Єврокомісії щодо підтримки держав-членів для забезпечення швидкої мобілізації фінансування ЄС для біженців та осіб, які надають прихисток, а також підтвердили “забезпечення безперервного постачання електроенергії та газу в Україну”.
“Нещодавня синхронізація українських та молдовських електромереж із мережами ЄС є визначним досягненням. Це свідчить про те, що наше майбутнє тепер взаємопов’язане. Безпека українських ядерних об’єктів має бути гарантована, зокрема за підтримки Міжнародного агентства з атомної енергії”, – наголошується у документі.
Крім цього, в ЄС підтвердили підтримку європейського вибору України та запропонували Європейській комісії надати висновки щодо заявки Києва на членство.
“Європейська Рада підтверджує Версальську декларацію, визнаючи європейські устремління та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію. Європейська рада знову пропонує Комісії подати свою думку відповідно до відповідних положень договорів”, – ідеться у спільній заяві.
Євросоюз також пообіцяв подальшу “скоординовану політичну, фінансову, матеріальну та гуманітарну підтримку” Україні.
“До цього моменту Європейський Союз запровадив чималі санкції, які мають величезний вплив на Росію та Білорусь, а також готовий закрити «шпаринки» та орієнтуватись на фактичний і можливий обхід, швидко діяти з подальшими скоординованими жорсткими санкціями щодо Росії та Білорусі… Європейська Рада закликає всі країни приєднатися до цих санкцій. Будь-які спроби оминути санкції чи допомогти Росії іншими способами мають бути припинені”.
Лідери ЄС констатували, що внаслідок російської агресії проти України мільйони людей залишили свої домівки. Багато хто знайшов притулок у ЄС завдяки механізму тимчасового захисту.
У ЄС вимагають від агресора РФ негайно припинити воєнну агресію проти України, вивести всі сили та військову техніку з усієї території України, поважати територіальну цілісність, суверенітет та незалежність нашої держави у її міжнародно визнаних кордонах, а також “у терміновому порядку гарантувати безпечний прохід цивільним особам, що опинилися в пастці у всіх інших зонах бойових дій, у пункт призначення на їхній вибір, негайно звільнити всіх заручників, забезпечити безперебійний гуманітарний доступ та створити гуманітарні коридори”. Більше того, винних у військових злочинах та їхніх спільників, згідно з висновками ЄС, притягнути до відповідальності відповідно до міжнародного права.