ЄС затвердив 12-й пакет санкцій проти РФ — подробиці

Ілюстрація: mind.ua

Європейська рада сьогодні, 18 грудня, ухвалила 12-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів з огляду на агресивну війну Росії, що триває проти України. Про це повідомили в Європейській раді, інформує FREEДОМ.

“Ці заходи завдають додаткового удару по здатності Путіна вести війну, націлюючись на дорогі сектори російської економіки та ускладнюючи обхід санкцій ЄС”, — ідеться в повідомленні.

За словами верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, 12-й пакет санкцій містить нові списки та економічні заходи, які ще більше послаблять російську військову машину.

“Наш посил зрозумілий, як я вже заявляв, коли очолював неформальну Раду у закордонних справах у Києві: ми залишаємося непохитними в нашій прихильності до України та продовжуватимемо підтримувати її боротьбу за свободу і суверенітет”, — наголосив він.

Зокрема, ЄС запроваджує заборону на прямий або непрямий імпорт, купівлю або переказ діамантів із Росії.

“Ця заборона поширюється на алмази, що походять з Росії, алмази, експортовані з Росії, алмази, що прямують транзитом через Росію, і російські алмази, оброблені в третіх країнах”, — уточнили в ЄС.

У повідомленні йдеться, що пряма заборона поширюється на синтетичні та нетехнічні природні алмази, а також ювелірні вироби з діамантами з 1 січня 2024 року. Крім того, непряма заборона на імпорт російських діамантів під час обробки (тобто ограновування та/або полірування) в третіх країнах, включно з поетапним запровадженням непрямих заборон на імпорт діамантів, які походять з Росії, поетапно запроваджуватимуть із 1 березня 2024 року, і вона завершиться до 1 вересня 2024 року. Заборона на російські алмази є частиною зусиль “Великої сімки” з розробки скоординованої на міжнародному рівні заборони на алмази, мета якої — позбавити Росію цього важливого джерела доходу.

Також у пакеті прописана вимога, щоб експортери ЄС за контрактом заборонили реекспорт у Росію та реекспорт для використання в Росії особливо чутливих товарів і технологій під час продажу, постачання, передання або експорту в третю країну, за винятком країн-партнерів.

“Положення поширюється на заборонені предмети, які використовуються в російських військових системах, виявлені на полі бою в Україні або такі, що мають вирішальне значення для розроблення, виробництва або використання цих російських військових систем, а також авіаційні товари та озброєння”, — пояснили в Євросоюзі.

Рада додала 29 нових організацій до списку тих, хто безпосередньо підтримує російський військово-промисловий комплекс у його агресивній війні проти України. На них поширюватимуться більш жорсткі експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони і безпеки.

Деякі з цих 29 підприємств належать третім країнам, які беруть участь в обході торговельних обмежень, або є російськими організаціями, що займаються розробкою, виробництвом і постачанням електронних компонентів для російського військово-промислового комплексу. Крім того, сьогоднішнє рішення розширює список заборонених товарів, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки, включивши до нього хімікати, літієві батареї, термостати, двигуни постійного струму і серводвигуни для безпілотних літальних апаратів (БпЛА), верстати та деталі машин.

ЄС запровадив додаткові обмеження на імпорт товарів, які приносять Росії значні прибутки і тим самим дають їй змогу продовжувати агресивну війну проти України, таких як чавун, мідний дріт, алюмінієвий дріт, фольга, труби й трубки на загальну суму вартістю 2,2 млрд євро на рік. Вводиться нова заборона на імпорт скрапленого пропану з 12-місячним перехідним періодом.

“Рада вирішила запровадити деякі винятки з обмежень на імпорт предметів особистого користування, як-от предмети особистої гігієни або одяг, який носять мандрівники або який перебуває в їхньому багажі, а також для автомобілів, що мають дипломатичні реєстраційні знаки, для в’їзду в ЄС. Крім того, щоб полегшити в’їзд до Союзу громадян ЄС, які проживають у Росії, держави-члени можуть дозволити в’їзд своїх автомобілів за умови, що автомобілі не призначені для продажу та експлуатуються виключно для особистого користування”, — повідомляє пресслужба.

Заборона на транзит, яка зараз застосовується до товарів і технологій подвійного призначення, що експортуються з ЄС до третіх країн через територію Росії, буде поширена на всі товари, які можуть застосовуватися в бою.

Щоб ще більше обмежити можливості обходу, сьогоднішнє рішення містить заборону громадянам Росії володіти, контролювати або обіймати будь-які посади в керівних органах юридичних осіб, організацій або органів, що надають послуги у сфері безпеки.

Крім того, заборона, що існує на надання послуг, буде поширена і на надання програмного забезпечення для управління підприємствами та програмного забезпечення для промислового проєктування і виробництва.

ЄС запроваджує вимоги щодо повідомлення про переказ коштів за межі ЄС будь-якою юридичною особою, заснованою в ЄС, яка належить або контролюється юридичною особою, заснованою в Росії, або російським громадянином чи фізичною особою, яка проживає в Росії.

Рада запроваджує суворіші правила дотримання, щоб підтримати введення обмеження цін на нафту і припинити обхідні заходи. Крім того, посилений механізм обміну інформацією дасть змогу краще виявляти судна й організації, що здійснюють обманні дії, як-от перевалка з судна на судно, що використовується для приховування походження або призначення вантажу.

Крім того, Рада вирішила запровадити правила повідомлення про продаж танкерів будь-якій третій країні, щоб зробити прозорішими їхній продаж та експорт, зокрема в разі вживаних танкерів, які можна було б використовувати для обходу заборони на імпорт російської нафти.

Сьогоднішнє рішення додає Швейцарію до списку країн-партнерів, які застосовують комплекс обмежувальних заходів щодо імпорту заліза та сталі з Росії, а також комплекс заходів з контролю імпорту, які по суті еквівалентні заходам ЄС.

Крім економічних санкцій, Рада вирішила внести до списку значну кількість додаткових фізичних і юридичних осіб.

Читайте також: Санкції проти РФ триватимуть, і будуть збережені після закінчення війни — прогноз економіста

Нагадаємо, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков заявив, що введення санкцій 12-го пакету і заборона на товари подвійного призначення — це удар по військово-промисловому комплексу (ВПК) Росії.

Прямий ефір