ЄС зацікавлений у відправленні військових інструкторів до України — думка експерта

Ярослав Божко. Скріншот: uatv.ua

Вже наступного тижня представники Євросоюзу вперше обговорять питання відправлення військових інструкторів до України. Щодо вирішення цього питання у Європейського Союзу тут існує певна зацікавленість, тому що ЄС починає розгортати такий внутрішній виклик, якого не було раніше — щодо спільної європейської оборонної політики. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Одна з головних проблем європейського суспільства полягає в тому, що воно досить чутливо ставиться до всіх факторів. Тобто для них, наприклад, можливість загибелі чи поранення навіть кількох європейських військовослужбовців може бути використана Росією як плацдарм для розгортання внутрішньої дискусії щодо того, чи варто посилати європейців в Україну, хай навіть у статусі інструкторів, — зазначив Божко.

Водночас він вважає, що Європейський Союз тут має певну зацікавленість у тому, щоб відправити своїх інструкторів до України.

Бо Європейський Союз починає розгортати такий внутрішній трек, якого не було раніше — щодо спільної європейської оборонної політики. Знову ж таки, у цій ітерації Єврокомісії з’явиться посада єврокомісара з питань оборони. Дедалі частіше говорять про те, що можливий якийсь європейський оборонний проєкт у довгостроковій перспективі. Зрозуміло, що цей оборонний проєкт багато в чому спочатку формуватиметься навколо консолідації зусиль щодо підтримки України та пошуку взаємосумісних компонентів між різними країнами Європи. Тому Європа теж не може так просто відмовитися від ідеї підтримки України задля уникнення якихось гібридних ризиків, пояснив експерт.

Водночас він вважає, що з боку РФ залишається ще багато інструментів, які вона може використовувати для тиску на Євросоюз.

“Ми розуміємо, що тією чи іншою мірою атака, наприклад, на об’єкти всередині Європейського Союзу Росією вже робилася: це були і підриви складів, і замах на життя глави концерну Rheinmetall і т. д. Наприклад, польоти розвідувальних російських БпЛА на територію Німеччини. Все це — інструменти з розгойдування громадської думки, щоб поставити європейця перед питанням про ціну якихось зовнішньополітичних дій, щоб налякати його потенційною ескалацією. У цьому розрізі, безперечно, дуже не вистачає внутрішньоєвропейської роботи. Наприклад, в аналогічній ситуації Україна може просто взяти та заборонити, як країна, яка перебуває на військовому становищі. Україна може жорстко відповідати на гібридні погрози”, — наголосив гість ефіру.

У Європі ж, як у суспільстві мирного часу, може досить серйозно розгойдуватися човен, навіть не з боку якихось проросійських організацій. А загалом — спроба паралізувати Європу та виставити якесь таке питання про ціну підтримки України, ціну конфронтації з Росією для звичайного європейця.

“Тому це питання насамперед глибоке, воно внутрішньополітичне для самої Європи”, — резюмував Ярослав Божко.

Читайте також: Україна та члени Ради безпеки ООН скликають засідання у зв’язку з черговою атакою РФ, — Кислиця

Прямий ефір