Європейський Союз поки що не зміг узгодити 14-й пакет санкцій проти Російської Федерації. Варто очікувати, що цей пакет санкцій буде досить слабким, тому що деяких членів ЄС не влаштовує пункт про відповідальність європейських компаній за порушення обмежень. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів доктор економічних наук, професор Київського національного університету Андрій Длігач.
“Боюся, що з ухваленням 14-го пакета санкцій проти РФ будуть зволікання. Крім того, він вийде не таким сильним. На жаль, якщо США показують зараз лідерство в санкціях, Європейський Союз не встигає. Ба більше, є деякі країни, які йдуть у зворотний бік, підписуючи нові угоди про закупівлю російського газу. Але, загалом, тренд такий — посилення зустрічних санкцій проти РФ”, — зазначив економіст.
За його словами, Сполучені Штати Америки можна брати в цьому питанні за приклад.
“Тут США показали Росії, як можна діяти: підвищення справді відповідальності за обхід санкцій, за паралельний імпорт, за постачання в Росію продукції подвійного призначення, за фінансові операції з РФ і за допомогу Росії в обході нафтових санкцій тощо”, — пояснив експерт.
Він також припустив, що може увійти до 14-го пакету санкцій, які Євросоюз обговорює ухвалити проти РФ.
“По-перше, це посилення щодо нафтових санкцій, вірніше, посилення контролю цін на нафту. Це архі важливо для того, щоб не дати можливості Росії заробляти на експорті нафти. По-друге — санкції щодо тіньового флоту РФ. Мабуть, це на сьогодні — ключова тема. 200 кораблів російського тіньового флоту — це значні екологічні ризики для всього світу. До слова, й економічні теж. Тому потрібно заборонити подібний флот і його прохід Балтійським і Чорним морями. По-третє — заборонити використовувати тіньовий флот для поставок російської нафти в Індію. Зараз вона є основним одержувачем цієї нафти. Усі ці заходи призвели б до суттєвого падіння нафтогазових доходів Росії”, — розповів Длігач.
На його думку, Європейський Союз міг би використати приклад США, які реалізували санкції щодо Московської фондової біржі.
“ЄС могли б внести до 14-го санкційного пакету подібні обмеження, які будуть поширені і на банки, і на інші фінансові організації Росії. Це унеможливить їхнє оперування з доларом, з євро, з фунтом, зі швейцарським франком, і в кінцевому підсумку для РФ будуть звужені фінансові, валютні можливості”, — додав економіст.
Водночас він зазначив, що з тих санкцій, які за 2,5 року були розроблені зі світовими економістами, було впроваджено не більше 70%.
“Ключові санкції у вигляді торгового ембарго, фінансових і персональних санкцій залишилися поки що нереалізованими. Чекаємо, що найближчим часом і Штати посилять свій тиск, і Європейський Союз наслідуватиме цей приклад”, — резюмував Андрій Длігач.
Читайте також: Правова рамка для конфіскації всіх заморожених активів РФ з’явиться тільки внаслідок політичної волі Заходу, — Божко