ЄС солідарний у підтримці України — коридори для агропродукції відкрито (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

Європейський Союз готовий інвестувати у збільшення пропускних можливостей інфраструктури для збільшення обсягу експорту українського зерна. Такі проміжні підсумки візиту віцепрем’єр-міністра України — міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова до Брюсселя та його зустрічі з єврочиновниками. Також Україна зможе брати участь у проєктах фонду ЄС з поліпшення транспортної інфраструктури Європи, повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

“Уперше Україна та Молдова матимуть можливість подаватися на інфраструктурні проєкти, пов’язані з лініями солідарності, без необхідності мати партнерів з ЄС”, — сказала єврокомісарка з питань транспорту Адіна Валеан.

Україна отримає доступ до європейського фінансування для того, щоб разом із Молдовою інтегрувати свою транспортну мережу, зокрема залізницю, в єдиний ринок Європи, що вже може вважатися частиною економічної євроінтеграції. Це необхідно і для того, щоб поліпшити роботу ліній солідарності для експорту українських товарів до Європи.

Кубраков наголосив, що вже зараз вдалося значно поліпшити інфраструктуру портів Дунаю та їхню пропускну спроможність. Наразі єврочиновники та українська влада працюють над тим, щоб організувати приймання більших суден у Дунаї та спростити митний контроль, адже в цьому регіоні на відстані 3 кілометрів можуть бути три прикордонні пункти — України, Молдови та Румунії.

“Я вірю, що міць пан’європейського Дунаю дасть міць усій Європі”, — сказав Кубраков.

Загалом, за інформацією єврочиновників, із травня 2022 року до серпня 2023 року лінії солідарності дали змогу експортувати в Україну понад 53 млн сільськогосподарської продукції на суму близько 38 млрд євро. В Україну було імпортовано 34 млн тонн продукції на суму близько 70 млрд євро.

“Ми перевищили початкові очікування за обсягом, транспортованим лінією солідарності, і лінія ефективно стала лінією життя відтоді, коли завершилася дія зернової угоди в липні. Вони стали єдиними доступними лініями для українського експорту та імпорту”, — зазначила Валеан.

Нагадаємо, наразі через російську агресію українські порти частково заблоковані й експорт української продукції з їхньою допомогою обмежений після виходу Росії із зернової угоди. Наразі український флот встановив тимчасовий морський коридор для торгових суден.

“Три нових вантажних судна перебувають на підході до заходу в порти “Чорноморськ” й “Південний” для навантаження експортної продукції. Суховантажі AZARA, YING HAO 01, ENEIDA використовують тимчасовий коридор, встановлений ВМС України, для експорту 127 тисяч тонн агропродукції та залізної руди до Китаю, Єгипту та Іспанії. Першими суднами, які скористалися тимчасовим коридором, були RESILENT AFRICA і AROYAT із 20 тис. пшениці для Азії та Африки”, — повідомив Кубраков у соціальній мережі X.

Але поки що такого експорту морем недостатньо. У травні 5 сусідніх з Україною країн ввели заборону на ввезення українського зерна, водночас зберігши можливість його транзиту. 15 вересня Європейська комісія не продовжила дію цієї заборони. Польща, Словаччина та Угорщина запровадили заборону повторно, що викликало критику з українського боку та звернення до Світової організації торгівлі.

Проте влада Польщі заявляє, що готова зробити все від неї залежне, щоб допомогти експортувати українське зерно й водночас захистити своїх фермерів від збитків.

“У Польщі підготовлено транзитні коридори, завдяки яким українське зерно може транспортуватися через Польщу й експортуватися туди, де воно необхідне. Ми намагаємося допомогти Україні й тим країнам, які потребують цієї допомоги. Я вважаю, що це правильне рішення, що польський уряд зберіг заборону на продаж українського зерна на польському ринку. Однак ми повинні зробити все, щоб транзит був якомога вищим”, — написав президент Польщі Анджей Дуда в соціальній мережі X.

Європа продовжує залишатися солідарною в підтримці України.

Читайте також: РФ прагне знищити Україну як аграрну державу і поставити світ на межу голоду: яка протидія (ВІДЕО)

Прямий ефір