ЄС шукає альтернативи російським енергоресурсам — наслідки для “Газпрому” (ВІДЕО)

"Газпром". Скріншот: uatv.ua

Європейський Союз може зберегти транзит газу через Україну паливом з Азербайджану. Європейські чиновники ведуть переговори про цей проєкт з українськими колегами, пише Bloomberg з посиланням на джерела. Поки що переговори перебувають на ранній стадії, а рішення — чекають до кінця 2024 року, інформує FREEДОМ.

31 грудня 2024 року закінчується п’ятирічний контракт “Газпрому” і українського «Нафтогазу» на транзит російського палива через Україну. Продовжувати його Київ не планує. Головними споживачами російського палива в Європі залишаються Австрія і Словаччина.

“Просто потрібно розуміти: після повної зупинки “Північних потоків”, після заморожування газопроводу, який йшов до Польщі через Білорусь, на сьогоднішній момент залишилося два газопроводи, що постачають російський газ до Європи. Це українська газотранспортна система і так званий “Турецький потік”, який доходить до Туреччини і його росіяни активно намагаються дотягнути до Балкан”, — говорить виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

ЄС активно працює над диверсифікацією поставок і до 2027 року збирається повністю відмовитися від російського газу. У Єврокомісії впевнені, що зупинка транзиту через Україну не призведе до серйозних проблем у Європі.

Водночас для “Газпрому”, який зазнав рекордних збитків через падіння обсягів експорту і значних податкових відрахувань, це буде дуже болючим ударом, кажуть експерти. Поставки до Китаю не компенсують втрати європейського ринку.

“Китайці вимагають газ за ціною близькою до внутрішньоросійської, а внутрішній ринок для “Газпрому” — глибоко збитковий. Тож, вийде компанія в найближчі десятиліття в прибуток чи не вийде, залежатиме від позиції російської влади, яка, скоріш за все, змушена буде або поступитися прибутком “Газпрому”, або змушена буде підняти ціну на газ для внутрішніх споживачів, що зруйнує всю модель російської економіки, яка складалася ще з радянських часів”, — зазначає економічний оглядач і публіцист Максим Блант.

Брюссель запропонував Києву зберегти транзит газу в Європу, пише Bloomberg. Європейські кампанії могли б закуповувати паливо в Азербайджану і закачувати його в трубопроводи, які йдуть через Україну в Європу. У цієї ідеї, за словами голови правління “Нафтогаз України” Олексія Чернишова, може бути майбутнє.

“В України є неймовірна інфраструктура транзиту і зберігання газу, яку слід використовувати. І Україна схильна використовувати цю інфраструктури, тому що вона дає багато переваг”, — наголосив голова правління “Нафтогаз України”.

За інформацією Bloomberg, переговори перебувають на ранній стадії, а рішення може бути ухвалено до кінця 2024 року. У ЄС вважають, що в разі відмови від транзиту російського газу газотранспортна система України стане військовою ціллю російської армії та стане непридатною. У цьому разі відновлення інфраструктури обійдеться дуже дорого.

Читайте також: На що очікувати Україні від саміту G7 в Італії — прогнози (ВІДЕО)

Прямий ефір