Країни Європейського Союзу (ЄС) реагують на обстріли російськими терористами Одеси, знищення підготовленого до вивезення зерна. Сьогодні, 20 липня, у Брюсселі (Бельгія) зібралися міністри закордонних справ ЄС, щоб вирішити, як відповісти Росії. Про підсумки цієї зустрічі розповів спеціальний кореспондент каналу іномовлення FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Сьогодні було оголошено про ініціативу щодо виділення додатково 20 млрд євро для того, щоб фінансувати постачання зброї в Україну. Про це розповів за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. Примітно, що про підготовку такого рішення стало відомо за кілька днів і вже писала про це рішення європейська преса.
“Ця пропозиція не передбачає прямих платежів ЄС за озброєння України. Натомість Брюссель допоможе країнам покрити свої власні витрати на купівлю і пожертвування таких речей, як боєприпаси, ракети й танки. Це також допоможе оплатити навчання українських солдатів. Це підхід, який ЄС прийняв незабаром після того, як Росія вторглася в Україну. Але нова пропозиція, підготовлена дипломатичною службою ЄС, ефективно посилить стратегію”, — повідомляло видання Politico.
На таке збільшення витрат Європейський Союз могли підштовхнути вихід Росії із зернової угоди та останні жорстокі обстріли Одеси, які вразили навіть тих людей, яких вразити вже нічим. Своєю думкою з цього приводу поділився глава європейської дипломатії Боррель.
“Те, що сталося в Одесі — це дуже сумна ситуація. Це щось нове, тому що до сьогодні зерно хоч і не експортувалося, але не знищувалося. І те, що кожне судно буде розглядатися як ціль для військових активності Росії — це крок далі для того, щоб продовжувати заважати Україні експортувати зерно. Це має два наслідки. Перший для України — позбавлення її ресурсів. Друге для решти світу — його позбавляють критично важливої сировини. Говорячи про критично важливу сировину, зерно і є такою сировиною”, — сказав він.
Боррель один з ініціаторів збільшення фінансування. І якщо раніше він про це говорив акуратно, не розкриваючи деталей і не кажучи про подробиці, то після того, що сталося в Одесі, усім стало зрозуміло, що міжнародна безпека для Європи — це і безпека України насамперед. Тому єврочиновники бачать рішення про можливе збільшення військової підтримки України.
“І тут тільки одне рішення — збільшити військову підтримку України. Їх бомбардують, і ми повинні надати їм протиповітряну потужність. Якщо росіяни використовують дрони, то ми повинні надати протиповітряні можливості, щоб їх знищити. Вони їх знищують. Але масивні атаки протягом трьох минулих ночей вимагають від нас відповіді. І відповідь може бути тільки одна — забезпечення великими військовими ресурсами”, — додав Боррель.
Усе ж єврочиновники не полишають надій посадити Росію за стіл перемовин та укласти нову угоду щодо вивезення сільгосппродукції. Зокрема, на переговори сподівається міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг.
“Ми, як і раніше, сподіваємося, що нам вдасться досягти нової угоди й переговорів з РФ. Проблема в тому, що ми не можемо постачати те, що транспортувалося морем і сушею. Це просто неможливо. Як я говорив раніше, Україна — один із найбільших постачальників для всесвітньої продовольчої програми. Це цинічна акція. Росія загрожує життю мільйонів людей в Африці. Це цинічно”, — заявив він.
Росію звинувачують не тільки у спробі влаштувати голод у світі, а й у спробі заробити на цьому. Про це говорив глава європейської дипломатії Боррель, а також написав у своєму Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Вони зазначили, що від дій президента РФ Володимира Путіна страждають навіть ті країни, які з різних причин ще не наважуються засудити його агресію щодо України.
“Росія отримує гарний прибуток від експорту свого зерна і добрив і навіть заробить більше зараз, коли ціни зростуть знову після того, коли Росія вбила угоду, знищила запаси в українських портах. Ми віримо, що міжнародна спільнота повинна відповісти рішуче на ці навмисні спроби Путіна позбавити їжі населення світу в спробі отримати додаткові гроші, щоб вести злочинну війну”, — заявив Боррель.
І логічною відповіддю на такі дії Росії, яка намагається не тільки маніпулювати голодом, а й на цьому заробляти, стала ініціатива щодо збільшення фінансування української оборони. Йдеться про 20 млрд євро на наступні 4 роки. Це рішення будуть ще опрацьовувати. Для цього міністри зберуться наприкінці серпня в Іспанії.
“Ми запропонували створити спеціальну секцію в Європейському фонді миру, щоб надати до 5 млрд євро протягом наступних 4 років для оборонних потреб України. Це все ще той самий інструмент Європейський фонд миру, який працює дуже добре, і ми продовжимо його використовувати. Але зі спеціальним розділом всередині”, — додав Боррель.
Цей фонд працює наступним чином — європейські країни постачають зброю в Україну і їм за це надсилається компенсація з цього Фонду миру. Головною особою тут є Боррель. Також він головний ініціатор активізації військової допомоги Україні. Він завжди просуває інтереси України на будь-якій зустрічі, навіть коли там є певні країни, як Угорщина, в яких є своя думка. Він завжди активно з ними працює. Він відчуває свою особисту залученість і причетність до постачання озброєння Україні, необхідного для її оборони.
Європейський Союз — один із головних донорів України. Загальний обсяг допомоги важко порахувати, бо сюди входить і розміщення українських біженців, і макроекономічна допомога, і підтримка українського бюджету, і прямі військові поставки. З останньої інформації відомо, що в Лондоні на конференції, присвяченій відновленню України, було оголошено про те, що Європейський Союз виділить 50 млрд євро на надання допомоги Україні протягом наступних 4 років. І ось сьогодні стало відомо, що опрацьовується додаткове рішення ще про 20 млрд євро.
Читайте також:До кінця літа кошти російських заморожених і заарештованих активів у Європі можуть почати надходити в Україну, — Устенко