ЄС опинився перед складними зовнішніми викликами — як з боку Росії, так і Китаю, — Потапенко

Прапори ЄС і Китаю. Фото: ukrinform.ua

Євросоюз опинився перед множинними зовнішніми викликами як з боку Російської Федерації, так і Китаю. РФ сприяє дестабілізації та розколу в Європейському Союзі. І ці тенденції посилюватимуться. Тому Брюсселю важливо подбати про безпеку та реформи в блоці. Таку думку озвучив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 12 травня. 

Гість ефіру прокоментував візит глави КНР Сі Цзіньпіна до країн ЄС. На його думку, тепер не лише Угорщина, але й Сербія починає вести риторику, яка йде врозріз з інтересами та позицією Євросоюзу. 

“Ми спостерігаємо певні тенденції того, що, наприклад, Сербія починає дивитися в інший бік від Євросоюзу, так, як, наприклад, і Туреччина почала це робити. Дестабілізації ЄС сьогодні сприяє не тільки Російська Федерація, але й Китайська Народна Республіка, про що свідчить візит Сі Цзіньпіна зокрема й до Угорщини, підписання договорів між країнами у сфері безпеки, у сфері економіки, інвестицій. Це проблема Брюсселя і, мені здається, вони її усвідомили”, — сказав Потапенко. 

Що стосується впливу Російської Федерації, яка сприяє дестабілізації та розколу в Європейському Союзі, то ці тенденції посилюватимуться, вважає експерт.

“Євросоюз зараз опинився перед множинними зовнішніми викликами у сфері безпеки, тобто йдеться про загрозу війни, прямої чи гібридної, з боку Росії. Також є загроза з боку Китаю, який дестабілізує ситуацію, намагається розколоти економічну та соціальну єдність Європейського Союзу і сформувати там своє лобі. У Брюсселі мають подбати про свою безпеку”, — зазначив Потапенко. 

На його думку, в ЄС мають зрозуміти, що мирні роки благополуччя, коли їм нічого не загрожувало, закінчилися, і необхідно було витрачати більше коштів на безпеку, а не на дотації агробізнесу та фермерів.

“Уже потрібно, за всіх толерантних підходів до консенсусного голосування, напевно, все-таки впроваджувати правило голосування кваліфікованою більшістю — там, де ухвалюватимуть рішення, наприклад 3/4 голосів. Тобто про реформу Європейського Союзу йдеться. Але вони, як завжди, досить довго думають на цю тему”, — наголосив Потапенко. 

Але оскільки йдеться про добробут ЄС, як найбільшого і найбагатшого у світі міжнародного об’єднання, країни-члени вчасно вживуть потрібних заходів і адекватно реагуватимуть зокрема на російські загрози у сфері своєї безпеки, припустив спікер. 

Читайте також: Для Китаю Угорщина є вікном до Європи, — Єфремов

Нагадаємо, Угорщина підтримала так званий “мирний план” Китаю для завершення війни Росії проти України. Про це заявив прем’єр-міністр країни Віктор Орбан за підсумками зустрічі з головою КНР Сі Цзіньпіном у Будапешті.

Прямий ефір