ЄС не планує продовжувати контракт на транзит російського газу через Україну — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Австрія, Італія та Словаччина проживуть без російського газу, заявила єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон. Вона підкреслила, що європейські країни працюють над заповненням своїх газових сховищ і диверсифікацією постачання, повідомляє FREEДОМ.

Австрія, Італія та Словаччина отримували російський газ транзитним маршрутом через Україну згідно з п’ятирічною угодою між Москвою і Києвом. Цей договір закінчується наприкінці 2024 року. За словами єврокомісарки з енергетики Кадрі Сімсон, у Євросоюзі не мають наміру його продовжувати.

“Ми не зацікавлені в продовженні тристоронньої угоди з Росією про транзит газу. Ґрунтуючись на нашій попередній аналітиці, існують альтернативні рішення для постачання цих країн, які все ще отримують частину газу за українським маршрутом”, — заявила Сімсон.

Уряд Австрії розглядає питання більш рішучих дій щодо скорочення обсягу російського газу в імпорті країни. Як пише агентство Reuters, Міністерство енергетики планує зобов’язати компанії, що продають газ в Австрії, вжити конкретних заходів для зниження частки російського газу в їхньому балансі. За словами міністра енергетики країни, уряд вивчить правову основу для такого рішення.

“Ринок та енергетичні компанії, які є його частиною, недостатньо виконують свої обов’язки щодо зменшення залежності від російського газу. Диверсифікація нашого газового імпорту просувається занадто повільно. Ми маємо підготуватися до виходу з довгострокових контрактів”, — пояснила міністерка енергетики Австрії Леонор Гевесслер.

Втрата ринку Австрії, де розташований один з найбільших газових хабів Європи Баумгартен, — новий удар по кишені “Газпрому”, зазначають експерти. Словаччина і Болгарія також планують поступово відмовитися від імпорту енергоносіїв з Росії до 2027 року. Аналітики вважають, що припинення угоди не поставить під загрозу загальну енергетичну безпеку Європи, оскільки країни ЄС інвестували значні кошти в скраплений природний газ і поновлювані джерела енергії. Україна також може стати енергетичним хабом Європи, заявили в Національному агентстві кваліфікацій (НАК) “Нафтогаз України”.

“Ми повинні обмежити будь-які додаткові доходи Росії під час війни. Україна може стати енергетичним хабом для Європейського Союзу. У нас є найбільші сховища газу в нашій країні — 31 млрд м³, і ми плануємо використовувати їх як для українських потреб, так і для європейських країн”, — сказав голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов.

За даними американського інформаційного агентства, яке спеціалізується на цінових котируваннях на нафту, 2023 року Європа отримала близько 12 млрд м³ російського газу через Україну. Тоді як до початку вторгнення в Україну, Росія постачала понад 150 млрд м³ газу на рік. За словами аналітиків, тільки за перше півріччя 2023 року російський бюджет втратив понад трильйон рублів.

Читайте також: Використання для України прибутку з заморожених активів РФ: про механізми та суми висловилася експертка

Прямий ефір