35 млрд євро кредиту, енергетична підтримка та вступ до Євросоюзу. Це пріоритетні теми, які сьогодні в Києві обговорили президент України Володимир Зеленський і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Як зазначила європейський політик, Росія повинна заплатити за всю шкоду, заподіяну Українській державі, і ЄС буде активно цьому сприяти, повідомляє FREEДOM.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здійснила восьмий візит в Україну після початку повномасштабного вторгнення Росії. Крім двосторонньої зустрічі між європейською та українською делегаціями, фон дер Ляєн також провела переговори тет-а-тет із президентом Володимиром Зеленським. Під час переговорів обговорювали питання у сфері оборони, енергетики та санкційної політики щодо РФ. Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Євросоюз прагне всіляко допомагати Україні.
“Ми із захопленням дивимося на незмінну сміливість України, і ми намагаємося відповідати”, — заявила Урсула фон дер Ляєн.
До Києва Урсула фон дер Ляєн приїхала з повідомленням про те, що Європейська комісія погодила виділення Україні кредиту в розмірі 35 млрд євро. Євросоюз має намір фінансувати його коштом доходів від заморожених російських активів.
“Я рада оголосити сьогодні, що Європейська комісія прийняла пропозицію, яка дасть змогу Євросоюзу надати Україні позику в розмірі 35 млрд євро з пакета, про який домовилася “Група семи”. Це величезний крок уперед, ми впевнені, що ми можемо дуже швидко надати Україні цю позику. Позику, яка підтримується доходами від заморожених російських активів. Росія напала на Україну, і буде правильно і справедливо, щоб Росія платила за відновлення і виправлення тієї шкоди, яку завдала”, — заявила глава Єврокомісії.
“Російська Федерація доклала максимум зусиль для того, щоб наші партнери мали чіткі аргументи, чому так відбувається і чому вони використовують ці заморожені активи. Так, зараз ідеться про використання відсотків, податків, але загалом, динаміка позитивна. На жаль, такі питання потребують часу, затягуються, але ми маємо прогрес, і він очевидний”, — прокоментував доктор політичних наук Ігор Петренко.
Позика в 35 млрд євро надійде в український бюджет до кінця 2024 року. За словами фон дер Ляєн, Київ сам розпорядиться, як краще використовувати ці кошти. Зі свого боку, президент України Володимир Зеленський зазначив, що гроші витратять на енергетичний сектор, захист і зброю для України.
“Ці 35 млрд ми будемо витрачати на енергетику, на захист, також на бомбосховища для дітей у школах, садочках, університетах — це великий для нас дефіцит. І на зброю, насамперед вітчизняного виробництва. Наші дрони й ракети сьогодні вражають ворога, і вони дешевші, ніж у наших партнерів”, — заявив президент України.
Також одна з головних тем візиту президентки Єврокомісії в Україну — забезпечення української держави електроенергією в зимовий період. Фон дер Ляєн окреслила три пріоритети для дій ЄС: відновлення зруйнованої інфраструктури, експорт електроенергії з країн ЄС до України та стабілізація енергопотоків усередині країни. На пресконференції в Києві вона додала, що завдяки підтримці ЄС Україна цієї зими вже отримає додаткові 4,5 гігавата потужності для зміцнення своєї енергосистеми.
“Ми ремонтуємо, допомагаємо відремонтувати те, що було пошкоджено російськими ударами, ми плануємо відновити 2,5 ГВт вашої електроздатності цієї зими. Це приблизно 15% ваших потреб на цю зиму. Другий елемент — ми продовжуємо підключати Україну до європейської електромережі, ми експортуємо 2 ГВт електроенергії в Україну, що покриває приблизно 12% ваших потреб на зиму. За цими двома напрямками, ремонт і підключення, ми покриваємо понад 25% потреб України на зиму, і це на додаток до власної генерації України”, — розповіла Урсула фон дер Ляєн.
“Те, що ведеться робота досить серйозна, ґрунтовна, щоб ми змогли в максимально комфортному режимі, давайте так говорити, пройти зиму, вона ведеться. Тут допомога наших партнерів дуже важлива і тут ЄС займає дуже послідовну позицію”, — зазначив Ігор Петренко.
Наприкінці 2024 року Київ планує провести другий Саміт миру. На пресконференції з Урсулою фон дер Ляєн Володимир Зеленський наголосив, що Україна має бути максимально посилена до моменту його проведення. За його словами, це допоможе саміту стати вирішальним кроком на шляху до завершення російської агресії проти України.
Читайте також: Співпраця України з ЄС в енергосекторі не обмежується планами на найближчу зиму, — експерт