Якщо майбутні парламентські вибори в Грузії не будуть вільними і справедливими, то Євросоюз може призупинити безвізовий режим із Тбілісі, заявив посол ЄС у Грузії Павло Герчинський. З 2017 року громадяни Грузії можуть відвідувати країни Шенгенської зони без віз. У Брюсселі попередили — якщо результати виборів не визнають чесними, то Євросоюз застосує щодо Грузії заходи, аналогічні тим, що застосували до Білорусі після 2020 року, повідомляє FREEДОМ.
Політика Тбілісі ставить під питання євроатлантичну інтеграцію Грузії. Партія влади “Грузинська мрія” заявляє про прагнення до ЄС і НАТО. Але попри масові протести в країні та різку критику Брюсселя і Вашингтона, грузинський парламент ухвалив закон про “іноагентів” і “Про сімейні цінності”, що забороняє так звану “пропаганду ЛГБТ”. Обидва документи копіюють російські репресивні закони та суперечать демократичним цінностям. У липні 2024 року Північноатлантичний альянс скасував спільні навчання з Грузією, а в Брюсселі заявили про фактичне заморожування євроінтеграції країни. Нещодавно в ЄС попередили — можуть скасувати безвізовий режим для Тбілісі, якщо майбутні парламентські вибори будуть непрозорими.
“Євросоюз може розглянути можливість тимчасового призупинення безвізового режиму з Грузією, якщо парламентські вибори 26 жовтня в країні, яка є кандидатом на вступ до ЄС, не будуть вільними, справедливими та мирними. ЄС може вжити заходів, аналогічних тим, що було вжито щодо Білорусі, авторитарного союзника Росії, який перебуває під санкціями після виборів 2020 року”, — сказав Герчинський.
У червні 2024 року Вашингтон уперше запровадив візові санкції щодо політиків і чиновників, які причетні до підриву демократії в Грузії. 16 вересня з цієї ж причини приблизно 60 громадян Грузії потрапили під візові та ще чотири — під фінансові обмеження. “Голос Америки” з посиланням на джерела повідомляє, що США розглядають можливість запровадити санкції щодо колишнього прем’єр-міністра країни й засновника партії “Грузинська мрія” Бідзіни Іванішвілі.
“У нас є інформація, що він [Бідзіна Іванішвілі] вдався до кроків із розвитку відносин із російськими олігархами, вдався до кроків, щоб надати Росії кращий доступ до грузинського ринку. Фактично він здійснював певні дії за завданням російської розвідки”, — з публікації видання “Голос Америки”.
У Тбілісі такі дії Вашингтона і Брюсселя назвали спробою вплинути на майбутні парламентські вибори. На думку аналітиків, зараз у “Грузинської мрії” немає масової підтримки в суспільстві, але керівництво партії готове на багато що, щоб залишитися при владі. І насамперед вони спиратимуться на вразливі категорії населення.
“По-перше, бюджетники, які бояться, що в разі зміни влади їх звільнять із роботи. І другий момент, — це ті люди, які соціально незахищені й для яких можливість участі у виборах — це отримати якісь копійки, щоб прогодувати сім’ю. Тут питання не в тому, як будуть голосувати, а як будуть рахувати. І дуже важливо, звичайно, скільки людей прийде на вибори. Тому що чим більше людей прийде на вибори, тим важче буде їх сфальсифікувати”, — пояснив політолог Гела Васадзе.
Тим часом Бідзіна Іванішвілі пригрозив політичним опонентам репресіями. 14 вересня на передвиборчому мітингу він заявив, що влаштує “Нюрнберзький процес” проти опозиційної партії “Єдиний національний рух”. Ця заява викликала невдоволення в грузинському суспільстві й у кількох містах Грузії відбулися акції протесту.
Читайте також: ЄС стурбований: куди рухається Грузія (ВІДЕО)