ЄС готується пройти зиму без транзиту російського газу через Україну (ВІДЕО)

Газові сховища ФРН. Ілюстративне фото: dw.com

Україна готова реалізувати будь-які домовленості щодо транзиту газу до Європи через свою територію, окрім російського. Про це написав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у Telegram. Він повідомив, що обговорив тему постачання блакитного палива й під час розмови зі своїм словацьким колегою Робертом Фіцо. Пріоритетом Києва, за словами Шмигаля, залишається енергетична безпека для всієї Європи, повідомляє FREEДОМ.

Дія угоди між Україною та Росією про транзит газу з РФ, яка була основою для постачання російського трубопровідного газу до Європи, закінчиться 31 грудня 2024 року. У загальній структурі імпорту Євросоюзу частка російського газу раніше становила понад 40%. Наразі третину потреб закриває Норвегія. Але для деяких країн, наприклад, Австрії, Угорщини та Словаччини, російський “Газпром” залишається критично важливим джерелом.

“ЄС вже давно стверджує, що країни-члени, які все ще імпортують російський газ українським маршрутом, насамперед Австрія та Словаччина, можуть обійтися без постачання. Комісія заявила, що не вступатиме в переговори про те, щоб залишити маршрут відкритим. Тим не менш, покупці газу зі Словаччини та Угорщини все ще ведуть переговори про продовження постачання газу після закінчення терміну транзитної угоди, при цьому йдеться про своп-угоду між Азербайджаном та Росією”, — пише Bloomberg.

Поступовий відхід від постачання з РФ не завдасть шкоди європейській економіці, зазначає Bloomberg, посилаючись на оцінку Брюсселя. Крім альтернативних шляхів постачання, розірвання угоди між Україною та Росією вже закладено у ціни європейських газових ринків.

“Якщо є політична воля, вони однозначно можуть прожити без російського газу. Справді, європейський регулятор каже, що, зокрема, Австрія, яка імпортувала минулого року майже 90% газу з Росії, навіть Австрія, може обійтися без російського газу і може отримувати його від Західної та Південної Європи. Є альтернатива. На жаль, деякі країни та компанії очікують дешевий російський газ. Також, мабуть, російський газ іде через Туреччину зі знижкою і, звичайно, компанії приваблює цей надзвичайно дешевий газ”, — коментує старша енергетична журналістка ICIS Energy Аура Сабадус.

Крім цього, Європа, хай і в менших обсягах, продовжує закуповувати скраплений природний газ у Москви. Влітку український “Форбс” писав, що країни ЄС збільшили імпорт російського СПГ на 7% у першому півріччі 2024-го. Наприклад, постачання до Франції зросли вдвічі.

А ось країни Балтії другий рік поспіль живуть без російського газу. За посилення санкцій щодо російського СПГ та іншого бізнесу з Росії, серед інших, виступають у МЗС Литви.

“Ми маємо продовжувати. Залишаються понад 600 європейських компаній, які працюють у Росії. Ми маємо зупинити це, адже це пряма підтримка російської економіки. Ми також маємо запровадити санкції проти російського СПГ, оскільки цього року ми в Європі купуємо його на 5 млрд євро. І ми також маємо підвищити тарифи на російські та білоруські товари”, — заявив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс перед засіданням міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі.

Європейські санкції болісно б’ють по російській газодобувній інфраструктурі. РФ вже зупинила частину робіт на найбільшому в світі заводі з виробництва СПГ неподалік Мурманська. Компанія “Новатек” через обмеження зіткнулася з нестачею криголамів і танкерів-газовозів. При цьому суднобудівні компанії відмовляються співпрацювати із Москвою через загрозу потрапити під вторинні санкції. Ударом стало і рішення Індії не купувати газ у “Арктік ЗПГ-2”.

Читайте також: Російський газ потраплятиме в Європу навіть після припинення транзиту через Україну — розбір експерта

Нагадаємо, агентство Bloomberg опублікувало статтю, у якій стверджується, що Угорщина та Словаччина близькі до домовленості про заміну російського газу азербайджанським.

Читайте також: Угорщина за спиною ЄС намагається домовитися з “Газпромом” про збільшення постачання газу (ВІДЕО)

Прямий ефір