ЄС готує план конфіскації заморожених російських активів на користь України — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Спецпредставник Євросоюзу з питань санкцій Девід О’Салліван заявив, що перший транш Києву з доходів, які приносять заморожені в ЄС російські кошти, надійде влітку поточного року. Але якщо “Велика сімка” (G7) вирішить, що краще буде використовувати ці гроші в інший спосіб, транш може прийти пізніше, передає FREEДOM.

Естонія ухвалила закон, який дозволяє використовувати заморожені активи Росії для потреб України. За словами президента країни Алара Каріса, конфіскація торкнеться тих, хто брав активну участь у військовій агресії Москви.

“Той факт, що чиїсь активи були заморожені через міжнародні санкції, не є достатньою підставою для відчуження майна. Незалежно від того, що можна думати про обране в Естонії рішення, немає сумнівів у тому, що ми маємо знайти ефективні способи гарантувати право жертв агресії на отримання компенсації від винних у завданні шкоди”, — заявив президент Естонії Алар Каріс.

У Брюсселі до вилучення активів країни-агресора поки не готові. Євросоюз планує передати Києву доходи, які заблоковані російські кошти генерують у фінансових установах Євросоюзу. У 2024 році Україна таким чином отримає до 3 млрд євро. Більша частина коштів піде на закупівлю озброєння та військової техніки для Сил оборони. Водночас окремі країни Євросоюзу розглядають конфіскацію приватних активів росіян для компенсації збитків Україні. Наразі в ЄС заблоковано кошти понад 2 тисяч приватних осіб та організацій.

“Наша позиція полягає в тому, що Росія повинна заплатити за шкоду, завдану Україні. Ми вивчаємо це питання як один із можливих варіантів, але через окремі країни, а не на рівні Євросоюзу в цілому. Переважно ці кошти належать російським і білоруським олігархам, їхнім компаніям, які ми вважаємо пов’язаними з режимом Путіна”, — зазначив речник Єврокомісії з питань закордонних справ і політики безпеки Петер Стано на брифінгу в Брюсселі.

Підтримка ширшого використання російських активів для допомоги Києву зростає і в країнах G7. Ідея, запропонована Вашингтоном, полягає в тому, щоб створити для України кредитну лінію на 50 млрд доларів і забезпечити позики майбутніми відсотками від заморожених російських грошей і цінних паперів.

“Ми розглядаємо серед іншого ідею, щоб замість того, щоб просто взяти прибуток за один рік і відправити його в Україну, ми могли б зробити якийсь кредит або заставний механізм, який дозволив би нам витягти більше цих доходів і надати їх Україні для інвестування в їхню економіку й поліпшення становища для оборони”, — прокоментував заступник міністра фінансів США Воллі Адейемо на брифінгу в Києві.

“Суть будь-якого кредитування полягає в тому, що, по-перше, будь-який кредит потрібно гарантувати, а, по-друге, безпосередньо повертати. І ось ідеться про те, що заморожені російські активи, згідно з програмою максимум, можна використати як гарантію тих кредитів, які видаватимуться Україні на цілі стійкості та відновлення. І, власне кажучи, наступним правильним рішенням було б сформувати механізм повернення цих кредитів коштом заарештованих активів”, — заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Ярослав Жаліло.

50-мільярдний кредит під заставу заблокованих російських активів дозволить суттєво збільшити підтримку України. Але поки що залишаються відкритими питання про те, хто випускатиме боргові зобов’язання, як розподілятимуться ризики між країнами G7, і як можуть змінитися відсоткові ставки. Остаточне рішення “Велика сімка” може ухвалити на саміті в місті Бриндізі в Італії в середині червня.

Читайте також: Усе має бути бездоганно: можливість конфіскації російських приватних активів у Європі оцінив Пендзин

Прямий ефір