“єРобота”: як в Україні за допомогою держпрограми розвивають бізнес під час війни (ВІДЕО)

Соціальне кафе. Скріншот: uatv.ua

Майже пів року працює економічна стратегія українського уряду “єРобота”. Лише за останній тиждень, за інформацією Міністерства економіки України, малому та середньому українському бізнесу виділили понад 700 млн грн. Як під час війни створюються і розвиваються бізнес-проєкти, інформує FREEДОМ.

З весни в Києві працює соціальне кафе Аліни Живаго. Ідея створити робочі місця для людей зі синдромом Дауна та іншими інтелектуальними порушеннями з’явилася ще до війни, а після початку повномасштабного вторгнення Аліна змогла реалізувати проєкт — торговельна оптова компанія допомогла з орендою, а держава виділила 250 тис. грн на розвиток бізнесу.

“Написала бізнес-план і отримала грант. Якесь обладнання в нас уже було, якесь якраз закупили. Завжди є світло, ми працюємо, якщо раптом по місту відключення світла, ми завжди працюємо”, — розповідає власниця кафе, засновниця громадської організації “Сонячні люди” Аліна Живаго.

Команда встигає займатися волонтерством. Під час активних бойових дій на Київщині продукцію пекарні відправляли територіальній обороні, а зараз планують відкрити другу кав’ярню в столиці, щоб надати більше робочих місць.

“У команді в нас працюють семеро людей з інвалідністю, я і два шефи з досвідом роботи. Ще в нас залишилася половина гранту і ми плануємо відкривати друге кафе”, — поділилася ідеями Живаго.

Стоматологічній клініці Олексія та Наталії Мухіних, де працюють близько 30 осіб, — 14 років. Через повномасштабне вторгнення Росії клініка була змушена закритися на кілька місяців. Зараз клієнтів стало ще більше. Клініка готова до атак російської армії на столичну енергосистему — працює на генераторах. Команда допомагає дітям-сиротам та українським військовим.

“Ми лікуємо дуже багатьох людей уві сні під седацією, і зупинятися не можна, тож перемикаємося впродовж однієї хвилини та працюємо далі”, — говорить про особливості роботи власниця стоматологічної клініки Наталія Мухіна.

Олексій Мухін додав, що клініка допомагає власним коштом дітям, які втратили батьків на війні.

“Є два брати, чиї батьки були розстріляні під Києвом. Брати дивом вижили. Є хлопчик Ілюша, він був одним із перших, кому ми допомогли. Ми зобов’язалися лікувати його п’ять років. Ми допомагаємо ЗСУ, у нас є дисконтна програма”, — розповів він.

За словами власників клініки, зараз вони думають не про бізнес-моделі, а про допомогу українцям. Від початку війни взяли на роботу переселенців, для яких потрібно було закупити нове стоматологічне обладнання. Саме для цього вирішили долучитися до урядового проєкту й отримали 250 тис. грн допомоги. На подання заявки пішов один день.

“Часу знадобилося трохи більше. Бізнес-план розрахований на три роки, а в маленьких бізнесах ми робимо план на рік максимум, проте ми зробили його за добу і подали заявку. Це непогана підмога, особливо у воєнний час, коли заробітки не такі, як до війни”, — пояснила Наталія Мухіна.

У Кабінеті міністрів України зазначили, що проєкт “єРобота” — лише частина підтримки українського бізнесу.

“Уряд скасував практично всі перевірки бізнесу. Було запроваджено декларативний принцип щодо абсолютної більшості дозволів і ліцензій. Запустили унікальну програму грантів для бізнесу “єРобота”, і за ці місяці вона показала справжній успіх — понад 2 млрд грн виділених грантів, тисячі нових бізнесів”, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Найближчим часом, завдяки урядовій програмі, у Києві з’явиться 600 нових робочих місць, а у Львові — понад 1000. За останній тиждень український бізнес отримав 700 млн грн грантової допомоги. Програма “єРобота” продовжиться і у 2023 році.

Читайте також: Гумдопомога, соцвиплати, евакуація, працевлаштування — як Україна допомагає своїм громадянам під час війни (ВІДЕО)

Прямий ефір