Посередників, які пропонують мирні плани, які Україна нібито має імплементувати, є чимало. Але вони — саме посередники: ніхто з них не хоче брати на себе відповідальність за припинення війни Росії проти України. І головна проблема для них у тому, що мирний план вже існує. Це — мирний план президента України Володимира Зеленського, який розроблений у Києві українською дипломатією і є вже на столах усіх основних світових лідерів та західних союзників України. Є він, за наявною інформацією, і в Путіна — лише реакції з Кремля на нього немає. Про це сьогодні, 20 червня, заявив політичний оглядач телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука у прямому ефірі.
Він наголосив: попри те, що Україна є молодою демократією, саме вона змогла виробити й запропонувати новий порядок світової безпеки й активно його просуває.
“Усі документи, які приходять до міста Києва під виглядом мирних планів, пропозицій, ініціатив, — лише проєкти. Реальний мирний план уже написано, і цей документ є у всіх лідерів, які сюди приїжджають. Вони можуть спробувати запропонувати Володимиру Зеленському змінити проєкт його плану, доповнити, оновити тощо. Але ініціатива миру — в руках України, а ініціатива війни — в руках Росії”, — зауважив Олексій Мацука, додавши, що це мають зрозуміти лідери країн, які приїжджали або ще приїдуть із мирними ініціативами.
Говорячи про нещодавній візит до Києва делегації країн Африки, Мацука зазначив, що на континенті залишається сильним вплив Росії, яку досі сприймають там як спадкоємицю нібито антиколоніальної політики СРСР. Але це не так.
“Ні, Росія зараз робить нову спробу побудови колоній в Африці, тільки не через ідеологічні аспекти, а через кров, бізнес, алмази, зброю. Це новий колонізатор для Африки. І я сподіваюся, що в Києві на неформальних зустрічах політикам з африканських країн змогли це пояснити наші колеги”, — додав політичний оглядач.
Коментуючи російський вплив, він зазначив, що позиції країн змінюються, а народи найчастіше критичніші до РФ, ніж уряди. Одним із них, за словами Мацуки, є братський для українців угорський народ.
“У Будапешті я на власні очі бачив, як на залізничному вокзалі місцеві угорці приймали наших біженців, українською мовою писали таблички, розміщували людей. А уряд декларує інший порядок денний. Тому щодо тих країн, які налаштовані антиукраїнськи я, швидше, розрізняв би позицію уряду і позицію народу”, — акцентував Олексій Мацука.
Що стосується країн Африки та Латинської Америки, вплив РФ, за словами політичного оглядача, виражається насамперед у двох речах: у зерні та у голосуванні в ООН, де росіяни досить активні. Водночас Мацука наголосив, що українська дипломатія зростає, Україна — молода енергійна демократія, і саме вона буде центром “ухвалення рішень на наступні 50 років після встановлення нового світового порядку безпеки”.
“У нас більше енергії, і це, до речі, помітно за лідерами. Володимир Зеленський — молодий президент. Володимир Путін — уже однією ногою… на пенсії, м’яко скажемо. Тип нашого лідерства, нашого українського президента зрозуміліший і популярніший для росіян і серед росіян, ніж Володимира Путіна. Усі розуміють, що він уже втомився, він іде, він лідер, що застаріває. Уявіть собі, якщо наш український президент стане за рейтингами популярнішим усередині РФ, а швидше за все, якщо подивитися реальні рейтинги, так воно і є. Путін боїться Володимира Зеленського. Путін перебуває у страху перед своєю поразкою, що молода демократія візьме контроль над усім регіоном, де колись Росія намагалася бути гегемоном, привласнивши собі найкращі досягнення минулого, всіх республік, зокрема колишнього СРСР, а Росія раптом виявиться недієздатною, а все до того йде. Саме Україна та Київ будуть центрами ухвалення рішень на наступні 50 років після встановлення нового світового порядку безпеки”, — заявив політичний оглядач.
Він наголосив: попри те, що зовнішня політика України була орієнтованою на Захід, що абсолютно зрозуміло, українська дипломатія розширює кордони та досягає успіхів. Досить згадати, якими оплесками зустріли нещодавній виступ Володимира Зеленського на саміті Ліги арабських держав. За словами Мацуки, багато країн, публічно декларуючи нейтральність, зараз намагаються налагодити з Україною неформальні контакти.
“Моя особиста думка, яка ґрунтується на спілкуванні з колегами різного рівня, свідчить про те, що весь світ сьогодні — це тил України. А тил Росії — це Кремль і власне бункер Путіна, куди він може вже втекти й ніколи нікуди більше не виходити”, — зазначив Мацука.
Він додав, що зараз Україна активно готується до Глобального саміту миру, який за масштабом не поступатиметься Глобальному саміту демократії.
“Тоді на Глобальному саміті демократії, який проводив Джо Байден, Зеленський сказав основну думку, що глобальна демократія неможлива без глобального миру. В Україні ці два поняття пов’язані. Я впевнений, що ми побачимо як відкритих учасників саміту у великій кількості, так і побачимо в кулуарах ті країни, які поки що відкрито не хочуть говорити, оскільки мають певні специфічні відносини з Російською Федерацією. Але наших прихильників — більшість”, — резюмував Олексій Мацука.