Міністри закордонних справ Європейського Союзу не досягли домовленості щодо виділення Україні восьмого траншу військової допомоги в розмірі 500 млн євро з Європейського фонду миру. Блокує це рішення Угорщина. Для ЄС це має бути сигналом про те, що якщо у складі об’єднання є країна, яка не підтримує спільні цінності та правила, то необхідно шукати важелі впливу та шляхи виходу зі становища, адже в іншому випадку це створює прецедент дискредитації інститутів Євросоюзу. Таку думку сьогодні, 24 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Єдина країна в Європі, яка офіційно блокує всі рішення Європейського Союзу на користь України — Угорщина. Угорщина враховує свої національні інтереси, але є питання скоріше до Європейського Союзу. Якщо є країна, яка йде в іншому напрямку, орієнтується на ті цінності, які просуває Російська Федерація, то потрібно якусь внутрішню дискусію проводити між Європейським Союзом та Угорщиною для того, щоб усе-таки було синхронізоване рішення. Інакше це виглядає як повна дискредитація інститутів Європейського Союзу”, — сказав він.
Такі рішення Угорщини негативно позначаються на репутації ЄС, зауважив радник глави ОПУ.
“Є права у країн, а є обов’язки. Угорщина вважає, що обов’язки для неї відсутні як такі. Було б добре, щоб Європейський Союз про це подумав, тому що для інформаційного світу вкрай важлива репутація. І якщо Європейський Союз не може з тим чи іншим членом, таким, як Угорщина, впоратися, то для інших країн — це сигнал про те, що є якісь внутрішні великі дисциплінарні проблеми”, — пояснив він.
Подоляк також додав, що Україні важлива будь-яка допомога, адже перебуваючи у стані війни понад 600 днів, фінансових вливань потребує не лише військова, але й решта фундаментальних для держави галузей.
“Для України важлива сьогодні будь-яка допомога, тому що ми перебуваємо в стані максимально активної агресивної війни. Ця війна потребує надзвичайних витрат. Нам потрібні партнери, які можуть інвестувати в нашу військову промисловість. Сьогодні важливо цю військову промисловість максимально швидко створювати. Гроші потрібні на соціальні програми, тому що економіка не може в повному обсязі відновитися. Є певний дефіцит грошей у бюджеті. Цей дефіцит потрібно було б компенсувати якраз прямими фінансовими вливаннями, зокрема з боку наших європейських партнерів”, — розповів він.
Будь-яке рішення про допомогу Україні — це символічний знак світу про те, що демократичні країни згуртовані.
“Будь-яке ухвалене рішення про виділення тієї чи іншої допомоги — це важливий символічний сигнал про те, що демократичний світ поруч з Україною в повному обсязі, розуміє ті витрати, які ми несемо в межах цієї війни, і готовий із нами розділяти ці витрати. Це надзвичайно важливо”, — констатував Подоляк.
Читайте також: Угорці, мабуть, забули свою власну історію, — Умланд про відносини Орбана і Путіна