Китай має докласти максимум зусиль, щоб РФ вивела свої війська з України на кордони 1991 року. Після розмови глави КНР Сі Цзіньпіна і президента України Володимира Зеленського такий результат став більш імовірним. Таку думку сьогодні, 3 травня, в ефірі телеканала FREEДОМ висловив експерт із міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.
За його словами, США хотіли б, щоб полегшити процес впливу на РФ для закінчення розв’язаної нею війни проти України, використовувати Пекін.
“Пекін сам став на шлях миротворчої діяльності і перший варіант, який у них вдало вийшов, — варіант на Близькому Сході, врегулювання між Саудівською Аравією, Іраном та іншими арабськими державами. І глобальний момент — врегулювання питання в Україні. Після розмови Сі Цзіньпіна з президентом Зеленським ми побачили певний рух — безпосередньо було призначено посла України в Китаї. Це перше, досить серйозний аспект для поглиблення наших взаємних двосторонніх стратегічних двосторонніх взаємовідносин, які в нас є в юридичному аспекті між Китаєм та Україною. І друге — призначення спецпредставника КНР Лі Хуей, який займатиметься питанням врегулювання і вивчення питань, пов’язаних із війною в Україні”, — сказав Добряк.
Як розповів експерт, Лі Хуей — досить досвідчений, грамотний, серйозний дипломат із великим стажем.
“Він пробув 10 років послом Китаю в РФ, він дуже добре знає особисто російські еліти, дуже добре знає їм реальну ціну. І досить це хороший вибір, він не є особистою людиною Сі Цзіньпіна, він — людина китайської системи дипломатії тощо. Його дипломатична каденція припала саме на той момент у Росії, коли у Китаю були досить позитивні та дружні стосунки із Заходом — і з Європою, і зі США. Це теж такий хороший варіант. Його, як фахівця вищого класу в цьому напрямку, керівництво Китаю обрало для цієї місії спеціального представника”, — каже Добряк.
Тож, вважає він, є величезна надія, що під час візиту Лі Хуей до України він реально подивиться на ситуацію, яка є в Україні, подивиться на злочини та злодіяння, які вчинила Росія.
“Це дуже важливо — на власні очі побачити і подивитися, що це не просто криза, не просто якийсь конфлікт, а це повномасштабна війна і геноцид прямий. Треба все показати, щоб він побачив усе. Хоча, від китайців, звісно, чекати співчуття чи ще чогось… у них є свої інтереси. Але для стабільності та глобальної безпеки, сталого розвитку, як Китай це все позиціонує у світовому аспекті, і миру в усьому світі, звісно, вони повинні це все реально побачити і докласти максимально зусиль. Тому що їхня позиція, яку вони озвучували щодо мирного врегулювання питання в Україні, там є найголовніший перший пункт, який влаштовує всіх — усю цивілізовану спільноту та Україну зокрема — територіальна цілісність і суверенітет. Все, це — найголовніше”, — резюмував Євген Добряк.
Читайте також: “Китай активно долучається”: результати розмови Зеленського і Сі оцінив Фесенко
Нагадаємо, як розповів експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов, війна Росії проти України становить для Китаю серйозний виклик. У Сі Цзіньпіна було своє бачення глобального світопорядку і повномасштабна війна в цей план не вписується. Сі продовжує діяти в інтересах Китаю, і стати на бік однієї зі сторін — суперечить політиці країни. Дистанціювання — основа китайського бачення цієї війни.