Росія зацікавлена в новому загостренні в будь-якій точці світу, тому що будь-який конфлікт відвертає увагу від війни в Україні. Не варто забувати, що РФ тісно співпрацює з Іраном, цього не помічає тільки сліпий. Про це сьогодні, 9 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, коментуючи події в Ізраїлі.
“Це загострення так чи інакше перерозподіляє ресурси і відвертає увагу від війни в Україні. Тобто це очевидні речі. У цій ситуації, звичайно, є ще один додатковий фактор — це союзницькі відносини Росії та Ірану. Іран, як ми розуміємо, досить чітко заявляє свою позицію і є підстави стверджувати, що він стоїть за організацією цієї операції ХАМАСу, тобто щонайменше за його безпосередньою участю ця операція проводилася. Тому реакція Росії зараз саме така, щоб, з одного боку, не виглядати повністю замішаною в цій операції, а з іншого боку, не спровокувати проблеми з Іраном”, — сказав він.
За словами експерта, є сенс говорити про “вісь зла” — Росія та Іран, і про тісний союз між цими країнами, координацію їхніх зусиль.
“Тільки сліпий зараз цього не помічає. Хоча зовсім недавно це нібито не помічав і Ізраїль. І тут дуже важливо розуміти, що ця риторика має ґрунтуватися на фактах, тому що всі зараз дуже уважно стежать за тим, що відбувається. І багато в чому це залежатиме від того, як себе поведе сам Іран. Тобто не з погляду підтримки, із цим усе нібито зрозуміліше, а вже безпосередньо дії, наскільки Іран готовий далеко зайти щодо підтримки ХАМАСу і чи готовий він відкрити через своїх проксі другий фронт? І яка буде тоді реакція Росії і яка тоді буде вибудовуватися конфігурація на Близькому Сході. Тому що в цьому плані є маса нюансів, вони до кінця ще не визначені. Але загалом, якщо говорити про вектор розвитку і про те, що в принципі відбувається, так, безсумнівно, це вісь зла, ми це на своїй шкурі відчули дуже серйозно”, — розповів Семиволос.
Він не виключає, що частина бойовиків ХАМАС проходила навчання на базах за участю ПВК “Вагнер”. Так експерт прокоментував інформацію, що Центр національного опору звернув увагу, що крім іранських “Шахедів”, які використовували у своєму нападі терористи на Ізраїль, також переслідували і тактику використання дронів зі скиданням боєприпасів. Бойовиків могли навчати “вагнерівці”.
“Річ у тім, що, ймовірно, частина бойовиків проходила навчання на базах у Сирії, там “вагнерівці” присутні безпосередньо, й інші російські підрозділи. Тому в цьому плані цілком імовірно, що можна говорити про російський слід у використанні цих скидань і безпілотників для завдання удару по позиціях або по військових транспортних засобах ізраїльтян. Тобто це не виключено, це навіть дуже-дуже ймовірно”, — висловився Ігор Семиволос.
Читайте також: Кремль і ХАМАС схожі як усі терористи, у них просто різні можливості, — ізраїльський журналіст
Нагадаємо, після нападу бойовиків ХАМАС на Ізраїль більшість лідерів держав висловилися на підтримку Тель-Авіва. Серед них президент України Володимир Зеленський. Але є й ті, хто обмежився нейтральними дипломатичними кліше. А є країни, які відкрито підтримали дії ХАМАСу. Влада Ірану, Сирії, Іраку, Іраку та Кувейту поклала відповідальність за ескалацію на Ізраїль.