Олександр Лукашенко підходить до майбутніх виборів досить серйозно, не ризикує і не покладається на якусь інерцію, а також на те, що нібито він повністю контролює ситуацію. Таку думку сьогодні, 11 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив білоруський опозиційний політик, керівник Агентства євроатлантичного співробітництва Валерій Ковалевський.
“Є ознаки того, що він [Лукашенко] нервує, і я думаю, що вони цілком обґрунтовані. Білоруське суспільство жодним чином не готове перевернути сторінку та погодитися на його правління як на законне. Звичайно, він може нав’язувати свою волю, але виключно силою. Немає жодних ознак суспільного діалогу, немає визнання його широкими масами білорусів. Так само білоруси, які виявилися не з власної волі за кордоном, відмовляються його визнавати як легітимного керівника країни. Ба більше, країни Заходу, які є вкрай важливими для перспектив розвитку Білорусі в економічній та соціальній сферах, також не готові визнавати ці вибори”, — пояснив свій погляд політик.
Ковалевський зауважив, що немає жодних ознак, що президентські вибори у 2025 році будуть демократичними та вільними.
“Найімовірніше, все відбудеться за тими самими лекалами, як це було й раніше”, — додав він.
Білоруський опозиційний політик вважає, що важко уявити правильний підрахунок голосів виборців.
“Якщо ми згадаємо попередні подібні кампанії, то режим все більше покладався на дострокове голосування, оскільки воно було абсолютно безконтрольним і можна було легко поміняти бюлетені в урнах, які були туди вкинуті до дня самого голосування. Але навіть ці бюлетені неможливо проконтролювати, як вони вважають, як вони розподіляються залежно від голосів, поданих за кандидатів. Тому в цьому випадку Лукашенко абсолютно вірний собі. Він жодним чином не ризикує ні на одному з етапів, ні на тому, що стосується умов для проведення виборів, ні тих кандидатів, які допускаються до участі, ні висвітлення в медіа, ні спостереження за цими виборами”, — повідомив Ковалевський.
За його словами, Лукашенко намагається впливати на громадську думку в Білорусі.
“Є певні технологічні кампанії, наприклад, марафон “За національну єдність” у Білорусі, який триватиме до передбачуваної дати голосування. Є приклади того, що дипломатія Лукашенко направляє своїх емісарів до країн Заходу для того, щоб вести переговори, щоб якимось чином вплинути на досить послідовну позицію країн Заходу про невизнання Лукашенка. Він розуміє, що його влада залишатиметься дуже хиткою, дуже нестійкою, якщо не буде внутрішнього визнання і не буде зовнішнього визнання. Тому для нього зберігається дилема, в якій він навіть після виборів 2025 року може опинитися в ситуації, де і білоруси відмовляються його визнавати, і тихо нарікають, і міжнародна спільнота відмовляється з нею підтримувати нормальний контакт”, — розповів політик.
Читайте також: Напередодні виборів Лукашенко змушує силовиків профільтрувати всіх “неблагонадійних”, — Вячорка