Керівництво Федеральної служби безпеки (ФСБ) Росії намагається прибрати Сергія Шойгу з посади міністра оборони, а разом із ним усунути й начальника Генштабу російської армії Валерія Герасимова. Про це у коментарі “РБК-Україна” повідомив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Черняк. За його словами, конфлікт ФСБ та регулярної армії є продовженням заколоту Пригожина. Агентство Bloomberg з посиланням на джерела повідомляє, що силовики вимагають від Путіна ввести воєнний стан і оголосити загальну мобілізацію, передає FREEДОМ.
Відставка міністра оборони Шойгу та перехід до агресивнішого ведення війни проти України — цього вимагають від Путіна так звані “яструби” у кремлівських елітах. Того ж хотів і засновник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин, який організував збройний заколот у червні 2023 року. Тоді, як зазначає Bloomberg, безпорадність глави Кремля та безкарність засновника “Вагнера” справили негативне враження на російські еліти.
“Авторитет Путіна як гаранта стабільності сильно постраждав після заколоту Євгена Пригожина, лідера найманої групи “Вагнер”, яка виступала як військовий підрядник держави в Україні та в інших країнах”, — наголошується в публікації Bloomberg.
Цінність Шойгу для Путіна — у лояльності. Тому його відставка — крайній захід. Піти на неї президент Російської Федерації може лише у разі загрози збройного перевороту, вважають експерти.
“Вони таки розраховують залишитися при владі та привести іншу свою людину замість Путіна. Відповідно вони чистки генералів так планували. І це дуже добре. Тим більше, що більше буде у них гризні між собою, тим краще Україні: менше у них буде часу на війну в Україні”, — коментує політичний експерт Тарас Загородній.
Чистки у російському військовому командуванні покликані прибрати всіх нелояльних до Путіна генералів. Новини про допити, затримання та смерті все частіше з’являються в медіа. Нещодавно в один день померли генерали Геннадій Жидко та Геннадій Лопирьов. Один начебто від хвороби. Другому у СІЗО поставили діагноз “лейкоз”, а вночі вже констатували смерть. Досі немає офіційної інформації про місцеперебування генерала Суровікіна, який зник після заколоту Пригожина.
Ці загадкові смерті не старих генералів, звичайно, додають оптимізму. Тим паче, що чистки, швидше за все, йдуть і серед тих, хто підтримав “Вагнер” — похід Пригожина. Підтримав своєю пасивною роллю, не так виступаючи за Путіна, як хотілося б йому бачити. Це не додає стійкості російській владній структурі”, — вважає Тарас Загородній.
Але, попри невдоволення, російські еліти змушені терпіти главу Кремля. Бо поки що не бачать прийнятної заміни.
“Путін перестав бути тим, ким він був — верховним головнокомандувачем консорціуму кримінальної влади, кланів. Але не повністю. Йому поки що заміну не знайшли, заміни немає. Вони б раді його зараз позбутися, а заміни немає. За це місце триває боротьба. І взагалі, навіть місця ще немає”, — зазначає російський опозиційний політик Геннадій Гудков.
Заяви так званих “яструбів” з вимогою звільнити Шойгу і Герасимова, на думку аналітиків, є елементом політичної боротьби. 70-річний Путін має намір балотуватися ще на один термін. І завдання Москви до президентських виборів показати: влада президента залишається міцною і він здатний контролювати ситуацію.
Раніше російська політична аналітикиня та головна редакторка порталу After Empire Ольга Курносова у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявила, що звільнення Шойгу та Герасимова було б “небезпечною історією” для Кремля в умовах війни. На її думку, це є малоймовірним.