Володимир Кара-Мурза, Ілля Яшин та Андрій Пивоваров після катівень Кремля та обміну політв’язнів виступили з неоднозначними заявами про скасування санкцій, страждання простих росіян та інші. Попри тривале ув’язнення, політв’язні так і не зрозуміли, що росіяни підтримують режим і не хочуть його зміни, а це означає, що підтримують і війну Росії проти України. І санкції введено не проти громадян, а проти держави, яка розв’язала злочинну війну проти країни-сусіда. Про це сьогодні, 6 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.
“Санкції введено не проти російських громадян, а проти російської держави. Якщо російські громадяни не виступають проти агресії, а як показує опитування громадської думки в Росії, масово підтримують війну проти України, тоді санкції є абсолютно закономірними, зокрема і проти громадян, оскільки громадяни підтримують цю війну. Меншість, яка не підтримує, вона або в тюрмах, або пасивно проявляє свою позицію. Санкції — це не інструмент покарання російських громадян, це інструмент стримування російської агресії. Це інструмент економічного ослаблення Росії. Тому це не проти російських громадян, а проти російської військової машини”, — пояснив він.
Міграційні обмеження також мають логічне підґрунтя — країни Заходу дбають про власну безпеку, бо Росія веде проти них гібридну війну.
“Якщо йдеться про якісь обмеження для російських громадян в отриманні віз, і тут є контраргумент. Такі обмеження запровадили насамперед країни Балтії, а також Фінляндія, тому що Росія розв’язала проти цих країн гібридну війну. А зараз і проти всього Заходу. І ми знаємо на власному сумному досвіді, коли возили автобусами російських туристів через відкритий кордон в Україну, а потім вони заколоти влаштовували в Харкові, Донецьку, Луганську, Одесі. І те ж саме Росія хотіла б влаштувати в країнах Балтії, де є досить великі російськомовні громади”, — розповів експерт.
Російська опозиція повинна усвідомити, що війна проти Росії означає війну проти режиму Путіна, упевнений політолог.
“Я думаю, що тут працює наївна, неадекватна оцінка реальної політичної ситуації, нерозуміння масштабів, глибини, гостроти, політичного значення цієї війни. Зараз війна між Росією та Україною набагато значущіша і важливіша, ніж приватна боротьба проти путінського режиму. Саме війна проти російської держави означає війну проти режиму Путіна. Ось цього, на жаль, Яшин і Кара-Мурза досі не зрозуміли. Але це їм треба пояснювати. І не тільки їм, а й іншим російським опозиціонерам”, — сказав він.
Також не варто забувати про те, що російська опозиція не раз демонструвала імперське мислення, яке дає змогу виносити подібні вимоги.
“Дуже багато російських опозиціонерів, включно з багатьма нинішніми лідерами, мають чималу дещицю імперського мислення і зарозумілого ставлення до України. У багатьох є сприйняття України як чогось штучного. Вони зациклені на Росії, на своєму розумінні своїх політичних інтересів Росії”, — зазначив Фесенко.
Він упевнений, що політв’язні не хочуть втрачати свою політичну значущість усередині Росії, тому дотримуються такої риторики.
“Вони говорять про скасування санкцій, тому що бачать себе російськими політиками. Якщо вони зараз виступатимуть за санкції проти Росії, вони тільки підтвердять клеймо, яке на них уже поставив режим Путіна, що вони вороги, зрадники, агенти Заходу”, — підкреслив експерт.
Українській дипломатії варто працювати над тим, щоб слова опозиції Росії не вплинули на підтримку з боку країн Заходу.
“Треба вести змістовну дискусію, і не з ними, а із західними політиками, громадськими діячами. Для того, щоб погляди Яшина, Кара-Мурзи не вплинули на Захід”, — резюмував політолог.
Читайте також: Російські опозиціонери з гаслами проти України наступають на “граблі Навального”, — Дунда