Якими можуть бути українські системи ППО — розбір Рябих

ППО. Ілюстрація: gettyimages.com

Системи протиповітряної (ППО) оборони Patriot (“Петріот”) залишаються на порядку денному, Україна отримуватиме їх і надалі. Водночас ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну йшлося про вітчизняні розробки. Ймовірно, деякі з них і можуть стати новими українськими системами ППО. Про це сьогодні, 25 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів військовий експерт Валерій Рябих.

Він зауважив, що зараз офіційно немає конкретних даних про те, які власні системи ППО можуть з’явитися в Україні. Раніше, за його словами, від кількох українських виробників звучала інформація щодо створення систем протиповітряної оборони різних видів.

“Насамперед, ми говоримо про системи середньої та великої дальності. Вони були презентовані ще 2021 року, і тоді йшлося про те, що подібні системи можуть бути створені протягом двох-чотирьох років. І ось до цього часу якраз, з урахуванням того, що зараз певні процеси могли застопоритися або, навпаки, прискоритися, ми можемо говорити про те, що вже українські виробники могли вийти на якісь рішення”, — розповів Рябих.

Військовий експерт зазначив, що раніше повідомлялося про систему “Кільчень”, розробкою якої займалося конструкторське бюро (КБ) “Південне”.

“Це система великої дальності. Вона мала стати тим, що могло б замінити ту саму систему Patriot. Зокрема, заявлялося раніше, що подібна система могла б виявляти аеродинамічні цілі на відстанях до 400 км, і тут, звісно, могли бути використані українські радари, які вже на той час були створені. Також тоді говорили про те, що такі аеродинамічні цілі, як крилаті ракети, могли знищуватися на відстані до 280 км, а сучасні російські літаки — на відстані до 130 км. Крім того, тоді йшлося про те, що система “Кільчень” буде здатна знищувати балістичні цілі на відстані приблизно до 45 км”, — пояснив він.

Інша система, про яку розповів Рябих, — СД-300, яка мала прийти на заміну пострадянській С-300. Вона розроблялася українським КБ “Луч”.

“І тоді в КБ “Луч” заявляли про те, що практично 80% складових були вже створені. Ця система могла мати в основі ту саму систему “Нептун”, зокрема і систему управління. Крім того, КБ “Луч” представляло зенітну ракету “Корал”, яка також могла використовуватися в системах протиповітряної оборони”, — розповів військовий експерт.

Він нагадав, що 2024 року під час одного із засідань Контактної групи з допомоги Україні у форматі “Рамштайн” було ухвалено рішення щодо прискорення роботи в межах проєкту FrankenSAM — об’єднання пострадянських систем ППО з можливостями західних розробників.

Читайте також: Україна активно розвиває виробництво далекобійної зброї — огляд (ВІДЕО)

Нагадаємо, під час пресконференції президент Володимир Зеленський заявив, що Україна займається створенням західних аналогів систем ППО.

Прямий ефір