Місто біля моря з океаном можливостей — таким буде Маріуполь після деокупації. У Львові відкрили Платформу для відновлення окупованого та зруйнованого росіянами міста Донецької області. До проєкту Mariupol Reborn вже приєдналися українські та іноземні архітектори та компанії, повідомляє FREEДОМ.
Архітекторка Вікторія Тютова зі своєю командою брала участь в облаштуванні Маріуполя ще 2014 року. Тоді вони спроєктували та допомогли відновити кілька міських парків. Наразі команда архітекторів планує працювати над відновленням житлових будинків та реконструкцією вулиць.
“Для того, щоб розуміти, що там відбувається зараз, ми використовуємо всі доступні джерела: і супутникові знімки, і фотографії територій. Збирали карти, як райони міста наразі виглядають. Ми пропонуємо відбудовувати місто навколо шкіл, тому що школи будуть у пріоритеті, а кожна школа може стати центром для людей, які живуть навколо. У школі дорослі можуть користуватися у вихідні або ввечері спортивною інфраструктурою, бібліотека може бути коворкінгом, а шкільний двір — маленьким парком для всіх”, — ділиться архітекторка Вікторія Тютова.
Фулко Трефферс — містобудівник із Нідерландів. Він має в портфоліо багато проєктів, успішно реалізованих на батьківщині, а також у Польщі та Сербії. Його команда планує розвивати Маріуполь у сфері економіки, культури та підвищення рівня життя.
“Найголовнішим аспектом є становище самого Маріуполя. Він може стати воротами Донецького регіону та портом, постачати його будівельними матеріалами, допомагати розвиватися своєму регіону економічно та у відновленні. Я думаю, що варто інвестувати більше в порт, щоб більше кораблів могли туди заходити, щоб це ефективніше впливало на економіку”, — пропонує архітектор з Нідерландів Фулко Трефферс.
Трефферс представив книгу “Бачення Маріуполя. Найсхідніші ворота Європи”. У ній він описав поетапне відновлення міста та його значення не лише для України, але й для Європи загалом.
“Ми написали книгу з повним планом, це ще не фінал, ми й досі працюємо над різними варіантами. Поки що ми орієнтуємося на кількість населення 400 тис. осіб. Ми поки не знаємо, чи буде місто таким, як раніше, чи воно буде більш урбанізованим. Але воно точно буде екологічним, економічно привабливим та індустріальним”, — упевнений Фулко Трефферс.
Російські війська за три неповні місяці блокади Маріуполя на початку повномасштабного вторгнення знищили 50% житлового фонду. 1 356 багатоповерхових будинків вже неможливо відновити. Зруйновано або пошкоджено 90% об’єктів інфраструктури. За попередніми даними, російськими військовими було вбито 22 тис. мирних жителів, приблизно 200 тис. маріупольців виїхали на підконтрольні Україні території, а ще 120 тис. досі залишаються заручниками російських окупантів.
“Наша попередня оцінка щодо шкоди, яку завдала російська агресія у Маріуполі, — 14,5 млрд євро. Ми внесли в цю суму попередньо житловий напрямок, комунальний напрямок. Тут не враховано шкоди та збитків, що їх завдано бізнесу, завдано екології у Маріуполі — річці, морю”, — говорить міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.
Відновлення Маріуполя відбуватиметься у кілька етапів, як кажуть автори проєкту. Перший — створення візуального плану відновлення міста. Другий — формування стратегії швидкого відновлення критичної інфраструктури. Далі — оцінка збитків, і тільки після цього почнеться реалізація стратегічного плану економічного відновлення міста. За попередніми даними, на відновлення всього Маріуполя знадобиться 15 років.
“Наприклад, завтра чи післязавтра, чи до кінця року ми повертаємось в український Маріуполь, і нам одразу треба сформувати відповідь, що ми там робитимемо, скільки маємо взяти з собою людей, яка має поїхати з нами комунальна техніка, як працюватиме влада у Маріуполі. Тому і потрібно напрацьовувати план саме зараз, щоби бути готовими”, — пояснює Вадим Бойченко.
Після звільнення тимчасово окупованих територій кожен регіон потребуватиме нового підходу до відновлення та розвитку. Про це заявив президент України Володимир Зеленський. За його словами, для кожного звільненого від окупації регіону потрібна своя, детальна та цілісна, візіонерська політика трансформації.
“Новий вільний український Крим — який він? Чи зможе він стати новою Каліфорнією у Європі? Місцем, що приваблює таланти. Із кластером сучасних технологічних компаній, IT… Очевидно, Одеса не лише глобально важливий порт. Очевидно, Харків не лише форпост свободи на східному кордоні Європи. Очевидно. Але Одеса та Харків заслуговують бути серед європейських лідерів, і Україна перемоги вимагає нової політики заради таких міст, заради всіх наших міст”, — заявив президент України Володимир Зеленський під час виступу у Верховній Раді з нагоди Дня Конституції.
План Mariupol Reborn вже підтримали муніципалітети Львова, Вільнюса, Гданська та Утрехта. Також готові співпрацювати партнери з Японії, Польщі та США.
Раніше повідомлялося, що російські окупанти перетворили Маріуполь на один великий концтабір і використовують як військово-логістичний хаб.