Ізраїль зажадав від Ради ООН засудження нападу Ірану та визнання Корпусу вартових революції терористичною організацією. Президент США Джо Байден у телефонній розмові з прем’єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу заявив, що США не братимуть участі у військових наступальних операціях проти Ірану, повідомив CNN високопосадовець адміністрації Білого дому. На думку Байдена, атака на Ізраїль була марною, що стало перемогою Тель-Авіва. Водночас американський президент запросив лідерів G7 до обговорення скоординованої спільної дипломатичної відповіді Ірану, повідомляє FREEДОМ.
Байден засудив повітряну атаку Ірану та підтвердив непохитну підтримку безпеки Ізраїлю. Про це йдеться у заяві на сайті Білого дому.
“Моя команда взаємодіятиме зі своїми колегами по всьому регіону. І ми підтримуватимемо тісний контакт із лідерами Ізраїлю. І хоча сьогодні ми не бачили атак на наші сили чи об’єкти, ми залишатимемося пильними до всіх загроз і без вагань вживемо всіх необхідних заходів для захисту нашого народу”, — йдеться у заяві президента США Джо Байдена на сайті Білого дому.
Іранську атаку на Ізраїль засудили і європейські політики. Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель назвав її “неприйнятною”. Канцлер Німеччини Олаф Шольц запевнив, що Берлін стоїть на боці Тель-Авіва, а дії Ірану він вважає “невиправданими та безвідповідальними”. Іран має намір дестабілізувати ситуацію в регіоні, заявив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. За його словами, британські військові літаки допомагали Ізраїлю відбивати атаки.
“Це була небезпечна та непотрібна ескалація, яку я засудив найрішучішим чином. Завдяки міжнародним скоординованим зусиллям, у яких брала участь Велика Британія, майже всі ці ракети були перехоплені. Королівські військово-повітряні сили Великої Британії направили до регіону додаткові літаки в рамках наших поточних операцій із боротьби з ІДІЛ в Іраку та Сирії. Я можу підтвердити, що наші літаки збили кілька іранських ударних безпілотників. Ми працюватимемо з нашими союзниками над деескалацією ситуації”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
У неділю, 14 квітня, країни G7 обговорили напад Ірану на Ізраїль. За словами президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, лідери країн мають намір запровадити проти Тегерана додаткові санкції. Зокрема щодо його безпілотної та ракетної програм.
“Ми висловили нашу солідарність та підтримку народу Ізраїлю. І підтвердили нашу непохитну прихильність до забезпечення його безпеки. Дії Ірану ризикують спровокувати неконтрольовану регіональну ескалацію, і цього слід уникати. Ми продовжимо роботу щодо стабілізації ситуації. І закликаємо Іран та його поплічників повністю припинити напади. Ми подумаємо про додаткові санкції проти Ірану у тісній співпраці з нашими партнерами”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Ізраїль пообіцяв координувати відповідь Ірану із союзниками, пише The New York Times із посиланням на анонімного ізраїльського чиновника. У Білому домі вважають, що ізраїльтяни не прагнуть розширення конфлікту або прямої війни з Іраном.
“Ізраїльтяни мають вирішити, яким буде наступний крок. Я лише скажу таке: президент Байден із самого початку цього конфлікту докладав усіх зусиль для того, щоб він не перетворився на ширшу регіональну війну”, — зазначив координатор зі стратегічної комунікації Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
На думку американських чиновників, Ізраїль може швидко відповісти на атаки Ірану. Наприклад, атакувати військові об’єкти, з яких було запущено ракети та безпілотники, припускають аналітики.
“Це була б класична відповідь США — вдарити по тих місцях, звідки на вас напали. Але ізраїльтяни також можуть нарешті розв’язати те, що за словами ізраїльського уряду, завжди було головною стратегічною загрозою з боку Ірану — це його ядерна програма, й атакувати іранські ядерні об’єкти всередині Ірану. Що стало б ще однією великою ескалацією”, — прокоментував експерт із протидії екстремізму Ганс-Якоб Шіндлер.
Ізраїльський військовий кабінет зібрався 14 квітня, щоб обговорити відповідь на напад Ірану. За словами міністра військового кабінету Бенні Ганца, Ізраїль змусить Іран заплатити за агресію. Також Ізраїль має намір зміцнити та використовувати регіональні стратегічні альянси, які допомагали йому відбивати атаки.
Читайте також: Атака Ірану по Ізраїлю — реакція світу (ВІДЕО)
Нагадаємо, в ніч на 14 квітня Іран атакував Ізраїль, випустивши понад 300 безпілотників і ракет. Удар тривав протягом 5 годин. Частину дронів і снарядів було запущено з території Лівану, Сирії, Іраку та Ємену. Відбити атаку єврейській державі допомагали США, Велика Британія, Франція та Йорданія. Як зазначили в Білому домі, Сполучені Штати не прагнуть конфлікту з Іраном, але захищатимуть американські війська і партнерів у регіоні. В ізраїльській армії заявили, що 99% повітряних цілей терористів було збито.