Який сигнал від НАТО може отримати Україна на саміті у Вашингтоні — думка політолога 

НАТО. Фото: ap.org

На ювілейному саміті НАТО у Вашингтоні для України буде прописано інституційний “міст”. Але саме рішення про членство в блоці залежатиме від закінчення війни, від встановлення контролю України над своїми територіями. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 6 липня, висловив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов. 

Він нагадав, що вже за три місяці новий генеральний секретар Марк Рютте координуватиме роботу НАТО. 

“Тому всі заяви на полях саміту, з високих трибун є дуже важливими, але важливішими є конкретні рішення, які будуть прописані в підсумковій декларації, і які стануть основою для розробки подальших документів. Що стосується членства України, то основна версія, — буде прописано інституційний “міст”. Хоча Україна, звісно, віддала б перевагу, щоб у документі було написано: “Україна запрошується до переговорів про членство”. Але саме рішення про членство залежатиме від закінчення війни, від встановлення Україною контролю над своїми територіями. Тобто це вже можуть бути відкладені деякі умови. Але, найімовірніше, це буде “міст”, — сказав Попов. 

Він висловив сподівання, що в НАТО не тільки чекатимуть, а й активно, дедалі сильніше сприятимуть тому, щоби війна закінчилася справедливим миром і відновленням територіальної цілісності України. 

“Для нас, з одного боку, склянка наполовину повна, а, з іншого боку, — наполовину порожня. Так, ми хотіли б максимальних формулювань. І слід зазначити, що рекомендація відкрити переговори про вступ [до НАТО] міститься у важливому стратегічному документі, який розробила міжнародна експертна група під керівництвом Андерса Фог Расмуссена і опублікувала його напередодні саміту у Вашингтоні. Там йдеться і про співпрацю, про фінансову, військову допомогу, але найголовніше — поступову інтеграцію (України до Альянсу, — ред.). Навіть проводиться аналіз того, чому інші варіанти є слабшими. Тобто, якщо не прозвучить запрошення, — це склянка наполовину порожня”, — вважає експерт. 

Однак на саміті НАТО буде обговорюватися дуже багато технічних моментів. Це, зокрема, виконання щорічної програми співпраці України з НАТО, додав Попов.

“У цьому плані в нас якраз усе добре, ми просуваємося. Мова про посилення управління Збройними силами, про цілковитий перехід не тільки на снаряди 155-го калібру, а й на всі інші стандарти, за якими працюють армії НАТО. Це означає, що, справді, якщо зміниться ситуація у війні, а зміни можуть відбутися доволі неочікувано, Україна має бути технічно максимально готовою, щоб пролунало запрошення, і після цього з такою самою швидкістю, як Фінляндія, Швеція, Україна отримала членство і гарантії колективної безпеки. Тому з цього боку — склянка наполовину повна. Оскільки домовленість є. А більше сказати західні політики на сьогодні не можуть, бо реально побоюються ескалації з Російською Федерацією”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Від саміту НАТО варто чекати на пакет допомоги для оснащення нових бригад ЗСУ — думка

Нагадаємо, за повідомленнями ЗМІ, очікується, що на саміті Альянсу у Вашингтоні союзники продемонструють потужну підтримку України: ще раз підтвердять, що майбутнє країни — в НАТО і анонсують збільшення військової, політичної та фінансової підтримки Києва. 

Читайте також: На саміті НАТО можуть бути представлені елементи Стратегії підтримки України з боку США, дипломат

Прямий ефір