Яких збитків Росія завдала Україні внаслідок війни і як буде розплачуватися — деталі (ВІДЕО)

Євро. Фото: ukrinform.ua

Російська Федерація завдала довкіллю України збитків на суму 2,2 трлн. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на Міжнародному екологічному форумі. За інформацією профільного міністерства, за час повномасштабного вторгнення російської армії в Україну, зафіксували понад 3,5 тис. російських злочинів проти довкілля, повідомляє FREEДОМ.

Російські активи, заморожені в Євросоюзі, принесли майже 4,5 млрд євро прибутку за 2023 рік Міжнародному депозитарію Euroclear. Саме в цій фінансовій організації знаходиться більшість коштів із заблокованих 200 млрд євро Центрального банку Росії.

“Euroclear продовжує відокремлювати доходи, пов’язані з російськими санкціями, від основних фінансових результатів і утримувати цей прибуток доти, доки не буде надано подальших вказівок щодо розподілу або управління таким прибутком. Чисті процентні доходи склали 5,5 млрд євро, з яких 4,4 млрд євро належать до відсотків, пов’язаних із російськими санкціями”, — йдеться у звіті про фінансові результати Euroclear за 2023 рік на сайті організації.

Готового механізму використання російських коштів на благо України поки що немає. Водночас потенційним джерелом доходів Єврорада називає не конфіскацію активів країни-агресора, а той прибуток, який вони генерують. 29 січня посли країн ЄС ухвалили рішення створити окремий рахунок. На нього перераховуватимуть відсотки від оподатковуваного прибутку заморожених російських активів. Тепер справа за узгодженням наступного кроку — фактичної відправки грошей Києву.

“Кінцева мета — мати можливість передати доходи від заморожених російських активів Україні. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і віцепрезиденти Єврокомісії готові підготувати наступний крок у цьому питанні якнайшвидше”, — повідомив представник Європейської комісії Крістіан Віганд.

У Європейській комісії заявили, що у них немає конкретних термінів передачі Україні грошей. Київ очікує, що рішення про використання заморожених активів ухвалять у 2024 році. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що таке рішення має свої складнощі, тому його ухвалюватимуть частинами.

“Спочатку — щодо податку на прибуток замороженого активу, щодо самого прибутку і, нарешті, — щодо самого активу. Але те, що ми йдемо цим шляхом, уже є перші результати, і це рішення буде 2024 року — це факт”, — пояснив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Напередодні повномасштабного вторгнення в Україну Центробанк Росії вивів із Російської Федерації до 350 млрд дол. на кореспондентські рахунки. Але навіть повне їхнє вилучення і передача на потреби України не покриє збитків, завданих російською агресією.

“З усім тим, ми говоримо не про цифри 300-350 млрд їхніх золото-валютних резервів. За оцінками, йдеться про 750 млрд дол. Прямий збиток, додайте туди ще непрямий збиток, що може підняти цю цифру за 1 трлн дол. А ми зараз із вами говоримо про 300-350 млрд їхніх заморожених активів. Принаймні, половину ще потрібно буде додатково їм покривати. Тут і говориться з приводу контрибуції, компенсації, які Росія платитиме протягом тривалого періоду часу”, — зауважив в ефірі телемарафону “Єдині новини” радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Над рішенням про використання заморожених російських активів працюють і Сполучені Штати. Комітет у закордонних справах Сенату США схвалив законопроєкт, який допоможе Вашингтону конфіскувати російські кошти та передати їх Україні на відновлення. Щоб документ набув чинності, його мають підтримати Сенат і Палата представників, а потім підписати президент країни Джо Байден.

Читайте також: Які доходи може отримати Україна від заморожених активів РФ — деталі плану ЄС (ВІДЕО)

Нагадаємо, політолог Володимир Фесенко заявив, що Європейський Союз ухвалив рішення спрямувати доходи від заморожених російських активів на підтримку України. Повна конфіскація цих активів ускладнена через недостатню політичну готовність, а також низку інших питань, пов’язаних із різницею законодавств країн.

Прямий ефір