Якщо президент РФ Володимир Путін особисто не постане перед Міжнародним кримінальним судом (МКС), то на нього чекає життя вигнанця і постійна загроза арешту. Про це розповів доктор політичних наук, голова правління громадської організації “Експертна група “Сова”, учасник групи документування воєнних злочинів громадської ініціативи “Євромайдан SOS” Михайло Сава.
Він наголосив, що стосовно підсудних для Міжнародного кримінального суду немає винятків — і вищі керівники держав, які винні у конкретних злочинах, теж отримують терміни ув’язнення. Але навіть якщо обвинуваченого не буде доставлено до зали суду, то МКС щодо нього виносить ухвалу про арешт.
Судовий процес можливий у будь-якому випадку. Ось вони сидять у Кремлі, але їх судять у Гаазі, їм оголошують вирок, а вони продовжують сидіти в Кремлі, але вже засуджені Міжнародним кримінальним судом. Але будуть видані ордери на арешт цих людей, і вони стануть ізгоями у всьому світі, чого зараз, поки що, на жаль, не сталося, — сказав Сава.
Те саме стосується і Путіна. Якщо він ухилятиметься від суду, але буде припис на його арешт від МКС, то його життя суттєво ускладниться, де б він не знаходився.
Якщо Путін стане засудженим за вироком Міжнародного кримінального суду, він не зможе виїжджати нікуди, окрім найдружніших країн — Північної Кореї, Ірану та інших країн-ізгоїв, які не визнають рішення МКС. Але він уже стане повним політичним ізгоєм — з ним не підписуватимуть міжнародні угоди, оскільки він для міжнародної спільноти стане злочинцем і перестане бути президентом Росії. Це дуже серйозні наслідки для Російської Федерації, — акцентував правозахисник.
При цьому міжнародні відносини з Росією та її підприємствами можуть бути продовжені. Тому що МКС оголошує вироки щодо конкретних осіб, а не держави загалом. Але окремі країни можуть ухвалювати внутрішні рішення із цього приводу.
Міжнародний кримінальний суд виносить вироки щодо конкретних злочинців, не відносно країни. Але якщо, наприклад, зараз Сполучені Штати визнають Росію державою-спонсором тероризму, це означатиме автоматичні санкції США не лише щодо РФ, а й щодо будь-якої організації, будь-якої країни, яка веде справи з Росією. Але це абсолютно нова ситуація, такого ще Російська Федерація не відчувала на собі, — пояснив Сава.
Він уточнив, що Міжнародний кримінальний суд є додатковим механізмом національних систем правосуддя.
Якщо в Росії зміниться режим, якщо цей режим визнає, що Путін вчиняв воєнні злочини, тоді Росія судитиме Путіна. Але навряд чи Росія змінить свою конституцію, яка забороняє видачу громадян Росії будь-кому, а ось судити своїм судом на своїй території в умовах нових політичних реалій — так, це цілком можливо, це один із варіантів, — додав Сава.
Росія намагається зміцнити свої позиції візитами до африканських країн — Уганди та Конго. Однак це не означає, що там зважають на політику Путіна. Про це в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA заявив міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін.
Читайте також: