Якщо продумано підходити до гарантій безпеки, можна побудувати ефективну оборонну систему країни, — Подоляк

Михайло Подоляк. Скріншот: uatv.ua

Події в Ізраїлі показали якщо правильно та продумано підходити до гарантій безпеки, можна дійти до побудови ефективної оборонної системи на території країни, яка зазнає агресії. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

Для України це актуально, як і для Ізраїлю. Зважаючи на це, Київ укладає двосторонні договори у сфері безпеки з різними державами-партнерами. Наразі таких уже дев’ять.

“Юридично потрібно зафіксувати, який вигляд повинна мати ефективна оборонна система, яка враховуватиме ресурси країни, яка може на вас нападати. Мається на увазі РФ у цьому випадку. Це означає, що необхідно розуміти, на які інструменти ви можете розраховувати, зокрема на системи протиракетного захисту, у якій кількості вони у вас будуть, як швидко вони будуть розгорнуті. Чи можете ви розраховувати на додаткові інструменти у випадку виникнення агресії. Як це буде регулюватися в календарному плані та фінансовому”, — сказав Подоляк.

Він наголосив, що гарантії безпеки, які Україна підписує з партнерами сьогодні, абсолютно відмінні від Будапештського меморандуму.

“Будапештський меморандум абстрактно говорив про те, що країни-гаранти можуть проконсультуватися, надати якусь консультативну допомогу і між собою просто обговорити, що відбувається. Вже точно в Будапештському меморандумі не було прописано, що є така країна як Російська Федерація, яка розглядає будь-які гарантії безпеки як можливість напасти на країну, якій вона щось гарантувала”, — сказав спікер.

Наразі гарантії безпеки виглядають як юридично вивірені домовленості, які, за словами Подоляка, чітко фіксуватимуть три позиції:

  • перше — інструменти, які відповідають виду агресії;
  • друге — кількість цих інструментів;
  • третє — час поставок.

Подоляк також зазначив, що допомога Україні надаватиметься з урахуванням того, на чому саме військова промисловість тієї чи іншої країни спеціалізується.

“Наприклад, деякі держави спеціалізуються більше на морських військових галузях, деякі — на повітряних військових галузях. Для України важливо, щоб усе це було закільцьоване в єдину систему безпеки”, — резюмував радник голови ОПУ.

Читайте також: Для України укладання угоди у сфері безпеки зі США було б оптимальним варіантом, — Дубовик

Як повідомлялося раніше, Київ і Вашингтон працюють над двосторонньою угодою про гарантії безпеки для України.

Прямий ефір