Якщо не НАТО: можливі варіанти гарантій безпеки для України назвав експерт

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

На Мюнхенській конференції з безпеки Україна чітко заявила, що жодних поступок щодо територій заради миру не буде. “Плану” Трампа поки що не існує, тож переговори можливі лише в рамках міжнародного права та збереження суверенітету. Західні партнери підтримують цей підхід, адже поступки Росії тільки легалізують агресію. На даний момент ключовим питанням залишаються гарантії безпеки для України. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

“Не все можна включити пунктами в єдиний документ. За нинішніми заявами ми бачимо дуже важливе для України прискорені переговори щодо вступу до Євросоюзу. За підсумками зустрічі [14 лютого з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн на полях Мюнхенської безпекової конференції] прозвучало, що вони [ЄС] мають намір активізувати діяльність, щоб переговори йшли швидше, ніж це відбувається зазвичай”, сказав гість ефіру.

За словами експерта, на відміну від динаміки процесу вступу до Євросоюзу, Україна зараз не може розраховувати на членство в НАТО.

“Навряд чи зараз можна говорити про отримання запрошення до НАТО. Але щонайменше про те, щоб ця історія тривала, щоб Україні не закрили ці двері остаточно, йшлося (у Мюнхені, ред.). Йшлося про наявність в Україні численної і добре озброєної армії. Це найбільш реалістична гарантія безпеки на сьогодні. Але ця армія має отримати довгострокові контракти на фінансування, озброєння, а також інвестиції в український оборонно-промисловий комплекс”, каже Попов.

У заяві віцепрезидента США Джей Ді Венса йшлося про недопущення короткострокового миру. Експерт Українського інституту майбутнього вважає, що американці хотіли б розв’язати питання безпеки в Європі надовго, щоб не допустити розвитку нової війни на континенті.

Крім того, гість ефіру зазначив, що українська сторона обрала правильну позицію щодо вимог про гарантії безпеки.

“Україна, як правильний парламентер, ставить максимальну вимогу дайте запрошення до НАТО, розмістіть своє ядерне озброєння, а якщо ж ні, тоді давайте говорити про менш суттєві гарантії. Це розміщення численного корпусу збройних сил країн-союзників України. Зважаючи на формальну заборону щодо розміщення військових баз (згідно з Конституцією України, ред.), можна зробити спершу тимчасові табори, потім, за потреби, внести зміни до Основного документа. Але присутність іноземних військових з армії, скажімо, Великої Британії чи Франції, була б ще однією гарантією безпеки”, упевнений Попов.

Підтримує він і заяву президента Володимира Зеленського про те, що, якщо немає запрошення до НАТО, то треба будувати Альянс в Україні. За словами Попова, йдеться про створення регіональних і двосторонніх військових союзів.

“У деяких економічних статтях звучала модель співпраці США з Південною Кореєю. Вона може бути розглянута, як модель для застосування в Україні. У них досить серйозний договір про військове співробітництво. Ба більше, у разі відкритої війни, південнокорейська армія переходить у підпорядкування американських генералів. Але в Південній Кореї перебуває 28 000 військовослужбовців, військово-морські, військово-повітряні бази, і доволі довго перебувала ядерна зброя. Можливо, саме це стало головною гарантією безпеки і того, що 70 років уже діє тимчасове перемир’я. Україна готова обговорювати всі ці варіанти”, резюмував гість ефіру.

Читайте також: Якщо не зупинити РФ, вона може стати загрозою для будь-якої країни НАТО: Зеленський в Мюнхені зустрівся з Рютте

Нагадаємо, з 14 по 16 лютого в Мюнхені (Німеччина) відбувається щорічна Мюнхенська конференція з безпеки. Війна Росії проти України — одна з ключових тем заходу.

У конференції бере участь президент України Володимир Зеленський, на полях заходу він проводить низку зустрічей з лідерами різних країн, провідними політиками.

Прямий ефір