На конференції з безпеки в Мюнхені присутня делегація США. Серед прибулих — спецпредставник Дональда Трампа щодо України та Росії Кіт Келлог. Його місія — окреслити контури та тези з європейськими партнерами щодо плану про досягнення миру в Україні. Про другий день Мюнхенської конференції та важливі заяви на цьому майданчику в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 15 лютого, розповів виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
“Кіт Келлог — людина, яка не просто має вести розмову з Україною та Європою, це людина, яка досить скептично ставиться до Росії. Його дочка досить активно допомагала Україні гуманітарною допомогою. Тому Росія нервово ставиться до діяльності Кіта Келлога. Очевидно, що його розмови з європейськими лідерами можуть допомогти вийти на спільну позицію США та Європи. Це важливо, тому що європейці зараз фактично прокидаються від того, що безпекова “парасолька” США може бути не настільки надійною. І не вічна. Це важливо з погляду руху до суб’єктності Європи в галузі оборони. Чим сильнішою буде Європа, тим цікавішою вона буде для трансатлантичної єдності”, — зазначає спікер.
Леонов нагадав про вимоги Дональда Трампа ще під час його першого президентського терміну до країн-членів НАТО щодо збільшення витрат на оборону.
“Трамп вимагав збільшити до 2-3% витрати на оборону. А коли почалося широкомасштабне вторгнення [Росії в Україну], виявилося, що Європа, м’яко кажучи, не готова навіть у тих обсягах, яких було б необхідно, допомагати Україні. Це говорить про те, що вони самі не були готові до широкомасштабної війни з Росією. Зараз питання в тому, щоб Європа створювала замкнуті цикли виробництва зброї, свої системи взаємодії на рівні збройних сил. Це перший крок до того, щоб Європа поступово перетворювалася з політико-економічного союзу на політико-економічно-військовий. Питання не тільки в допомозі Україні, а в суб’єктності Європи”, — запевняє гість ефіру.
На думку Леонова, важливо, щоб у цих планах Україна була присутня як один із головних елементів безпеки Європи. Тому на конференції в Мюнхені йдеться про договори щодо майбутнього України в Європі.
Крім того, експерт вважає, що не варто звертати увагу на заяви американської сторони щодо нібито нереалістичності повернення до кордонів України на момент 2014 року. За його словами, таким чином США перевіряють реакцію світу, зокрема Європи.
“Поки що це просто риторика й просто слова. Це спроба, нехай різкими заявами, але підштовхнути та подивитися відповідну реакцію. Як виступ Джей Ді Венса [віцепрезидента США] в Мюнхені призвів до відповідної реакції європейських лідерів. Для американців важливо подивитися взагалі, як далеко готові йти європейці, наскільки вони зайняті цими питаннями тощо”, — зазначає Леонов.
Гість ефіру акцентував також увагу на порушенні міжнародних норм і проблемі в Тихоокеанському регіоні.
“Тут проблема у двох площинах взагалі. З одного боку, це порушення міжнародних норм, і якщо це [територіальні поступки з боку України] станеться, фактично відкриється портал у пекло. Проблем у світі досить багато, особливо в Тихоокеанському регіоні. Наприклад, той самий Китай має спірні території практично з усіма своїми сусідами. І майже всі сусіди Китаю мають різні угоди про військовий союз зі Сполученими Штатами. Це Південна Корея, Японія, Філіппіни. Якщо дозволити Росії забрати щось, то війна прийде і в Тихоокеанський регіон. Це в Сполучених Штатах мають розуміти. Я сподіваюся, що розуміють”, — каже спікер.
До того ж українська Конституція загалом не передбачає можливості відмови від територій, акцентував Олександр Леонов.
“Багато хто говорить про те, що потрібен референдум. Але є стаття, яка говорить, що Конституція України не може бути змінена, якщо зміни спрямовані на порушення територіальної цілісності або ліквідацію незалежності України. Тобто, з правового погляду Україна не може відмовитися від своїх територій. Вони можуть мати статус тимчасово окупованих — у якому вони й перебувають зараз. Вони не повинні визнаватися, як, наприклад, десятиліття Сполучені Штати не визнавали окупацію країн Балтії. Власне кажучи, це максимум, на який може розраховувати Росія і ніяк більше”, — пояснює гість ефіру.
Читайте також: У Мюнхені обговорили майбутню співпрацю США та України у сфері безпеки — включення з Німеччини (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, у Мюнхені продовжує роботу безпекова конференція. У ці дні до Німеччини прибули політики, військові, представники бізнесу, неурядові організації та експерти з питань безпеки. Головна мета — обговорення актуальних питань зовнішньої політики, безпеки та оборони. Сьогодні, 15 лютого, на порядку денному — регіональні конфлікти, кризи та майбутнє трансатлантичного партнерства.