Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) має вибір: або перебувати в глухому куті, або змінити власні правила. Оскільки не вкладається у голові, щоб одна країна, країна-агресорка Росія, могла блокувати все, що робить організація. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділилася народна депутатка України, членкиня української делегації у Парламентській асамблеї ОБСЄ Євгенія Кравчук, коментуючи зустріч міністрів держав-учасниць ОБСЄ у Лодзі (Польща).
Вона наголосила, що відсутністю на міністерському засіданні в Лодзі російської делегації всі зобов’язані винятково волі Польщі як сторони, що приймає, ОБСЄ як така не має до цього стосунку.
“Їх не запросили. Їх не пустили. І лише тому, що Польща як країна, яка приймала засідання міністрів, а до цього у Польщі, у Варшаві, відбулося засідання Парламентської асамблеї ОБСЄ, то тільки завдяки Польщі росіяни туди не приїхали, бо організація як таку Росію не виключила”, — наголосила Кравчук.
Вона вважає, що виключення РФ із ОБСЄ складний процес, проте питання стоїть про майбутнє цієї організації.
“Це складно, тому що це вимагатиме зміни правил, відходу від правила повного консенсусу. Але ми бачимо, що правило повного консенсусу не працює в Раді з безпеки ООН, тому що там Росія як країна, яка напала на іншу країну та вбиває громадян, блокує будь-які рішення організації, яка була створена, щоб запобігати, не допускати конфлікту після Другої світової війни”, — наголосила депутатка.
На її думку, для багатьох міжнародних організацій зараз актуальним є питання: чи переживуть вони цю війну і в якому вигляді.
“Якщо для організації абсолютно о’кей, абсолютно морально, що там сидітимуть воєнні злочинці, говорити про якісь маячні речі, то, ви знаєте, потрібно задуматися, чи потрібна така міжнародна організація, що вона привносить як організація… Зрозуміло, що для ОБСЄ це розвилка: або вони існують як впливова організація, або вони закінчать просто як організація, яка, наприклад, їздить та спостерігає за виборами. Але навіть якщо вони приїжджатимуть до інших країн, деякі країни скажуть: “Ну, то вам о’кей присутність Росії, то чому ми повинні вас слухати?”. Тому це момент істини для багатьох організацій, зокрема для ОБСЄ”, — коментує Кравчук.
Водночас, на думку гості ефіру, вікно можливостей для проведення реформ ОБСЄ ще має.
“Є, звичайно, шанс на жест доброї волі: Росія сама зрозуміє, що їй тут не раді. Але треба покладатися на те, що організація сама може реформуватись, і ми зараз у постійному контакті з іншими країнами. І вони кажуть: “Ми теж не бачимо сенсу бути в організації, яка на все заплющує очі”. Якщо вони заплющують очі на вбивства українців, на атаку на суверенну країну, то про що ми тут говоримо? Про яку безпеку? Росія і є загрозою безпеці в Європі та для країн ОБСЄ… Ми маємо ще вікно можливостей”, — заявила Євгенія Кравчук.
Читайте також: 29-те засідання глав МЗС ОБСЄ відбувається без російської делегації — підсумки першого дня і заяви (ВІДЕО)