На думку багатьох експертів, крах кремлівського режиму після перемоги України в розв’язаній Росією війні — неминучий. Проте навіть після цього, чи буде Російська Федерація добрим сусідом України? Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс, наприклад, вважає, що сьогодні в РФ немає наступника Путіна, чиє правління було б безпечним для України, інформує FREEДОМ.
“Путін гірший, ніж неоколоніальний тиран. Він не хоче реколонізувати Україну. Він хоче анексувати Україну та знищити українців як унікальний етнос та націю”, — написав у Twitter Майкл Макфол, посол США в Росії (2012-2014 гг.).
План блискавично захопити Київ і всю Україну провалено, а безпрецедентна відсіч українців показала неспроможність російської армії. Кремлівській пропаганді все складніше запевняти народ у величі Росії. Економічні, технологічні, візові та енергетичні санкції Європейського Союзу та США вже позначаються на росіянах. А плани так званої “спецоперації”, що оголошуються по телевізору в РФ, стають все більш розпливчастими.
Поразка Росії у війні, що розв’язана проти України, означатиме і крах самого Путіна, зазначають аналітики.
“Західний світ єдиний: Україна має перемогти. Але багато хто при цьому побоюється поразки Кремля та подальшої трансформації Росії. Вони не можуть уявити, яким буде світ без Росії. Відповідаю: це буде найкращий світ. Світ, у якому демократія — це сила. Світ, у якому добро перемагає зло”, — вважає радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
Як вважає політичний аналітик Ольга Курносова, багато залежить від того, коли РФ позбавиться свого незмінного президента.
“Якщо це станеться у більш короткій перспективі, то шанси залишитися в більш-менш нинішньому вигляді у Росії вищі, а якщо в пізнішій перспективі, то нижчі, адже чим далі триватиме ця самогубна війна, тим складнішою стає ситуація — і політична, і економічна”, — говорить Курносова.
Сьогодні чітко спрогнозувати, що буде з Росією після Путіна, складно, вважає політолог Петро Олещук. Адже сценаріїв розвитку подій немало. Один із них — Путіна змінить наступник, а режим залишається незмінним. Інший варіант — протилежний.
“Такий сценарій можливий, коли відбувається хаотичний розпад режиму, хаотичні зміни, що охоплюють всю країну. Починається новий парад суверенітетів на зразок 90-х. Влада стає нестійкою — фактично повторення того, що було у 90-х роках, тільки ще більш жорстоке”, — зазначив Олещук.
Є й третій сценарій розвитку подій, коли російська еліта може піти на якесь послаблення та на імітацію вільних виборів, говорить політолог.
“Можуть, наприклад, звільнити Навального та дозволити обиратися на виборах. Він може навіть обратися. Але проблема в тому, що демократія — це не лише голосування, це інститути, а жодних інститутів відповідних правових у Росії немає, і не видно, щоб у суспільстві був на це запит”, — пояснив Олещук.
Після краху режиму президента Путіна Росії доведеться пройти довгий шлях трансформації. Навіть якщо перемога демократії буде безперечною, вважає російський опозиціонер Геннадій Гудков.
“Великодержавна шизофренія охопила певну частину людей. У Росії сьогодні — нацизм. Пропутінська частина суспільства не визнає за українцями права бути народом та країною. Це — нацизм. Тому потрібна буде денацифікація, як у Німеччині, десталінізація, депутинізація, роздурювання та роздебілення”, — сказав Гудков під час виступу на Конгресі вільної Росії.
Перехід РФ до демократичного устрою можливий, проте процес буде тривалим — упевнені експерти. Але змінитись має не лише персона лідера, але й уся система державного устрою. Проте найскладнішою буде робота з російським суспільством. Десятиліття агресивної пропаганди, імперських амбіцій та агресії до решти світу — все це доведеться залишити в минулому.
Читайте також: “У Кремлі бояться не Нюрнберга”: Фейгін розповів про страхи Путіна (ВІДЕО)