Дональда Трампа привітали з обранням на посаду президента Сполучених Штатів Америки чинний президент Джозеф Байден і кандидатка від Демократичної партії Камала Гарріс. Провів із ним телефонну розмову і президент України Володимир Зеленський. Про те, якою може бути політика новообраного президента, сьогодні, 7 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Антон Кучухідзе.
Як зазначив експерт, до вступу Дональда Трампа на посаду 47-го президента США мине ще близько двох місяців, і ще протягом 100 днів формуватиметься його команда, яка значною мірою визначатиме політику адміністрації президента США.
“Ми зможемо говорити про повноцінну стратегію Трампа, коли в пана Трампа буде призначений радник із питань нацбезпеки, голова Держдепу, голова Пентагону. Я думаю, що робота між головним істеблішментом Республіканської партії та трампістським крилом тільки починається щодо того, хто обійматиме які посади. Тому, якою буде політика Трампа, на всі 100% сьогодні ніхто сказати не може. Потрібно завжди відрізняти те, що говорять кандидати президенти США, і те, що вони будуть робити, бувши президентами”, — зазначив Кучухідзе.
Водночас він впевнений, що є інституційні принципи, яких Трамп дотримуватиметься у своїй політиці.
“Є глобальний рівень протистояння, тобто Вашингтон проти Пекіна. Китай визнано з погляду стратегії нацбезпеки США та стратегії безпеки НАТО головною загрозою. Трамп — один із найсильніших перемовників, який змушував Китай змінювати економічну політику. Згадайте першу каденцію його президентства, як багато митних тарифів було запроваджено проти китайської продукції, як за його правління захищали американський внутрішній ринок, з якою хваткою він працював із Пекіном. Тому з огляду на те, що цей глобальний, скажімо, рівень протистояння тільки накопичується, то однозначно це буде пріоритетний напрямок”, — акцентував політолог.
Таким чином, зазначив Кучухідзе, союзники Китаю ставатимуть противниками США.
“Північна Корея, Китай, Іран, Російська Федерація публічно не заявляють себе як альянс, але фактично це один альянс. Є вже один промах з боку Російської Федерації — заява від терористичного Кремля про те, що США є недружньою країною. Така заява говорить тільки про загострення. Такі помилки рашистів — це плюс для України, вони будуть допомагати під час переговорів, робочих зустрічей вже з новою командою президента, все більше й більше просувати український інтерес”, — сказав політолог.
Також, на його думку, не варто забувати про фактор двопартійної підтримки України в Конгресі, рішення в якому ухвалювали з допомогою трампівського крила Республіканської партії.
“Після заклику пана Трампа в Конгресі його прихильники дали голоси для затвердження військово-технічної та економічної допомоги для іноземних партнерів США, серед яких була й Україна. Загалом понад 180 мільярдів доларів, які Штати виділили з 24 лютого 2022 року для України, це ж голосувалося за двопартійної підтримки. Республіканці та трампісти не були десь осторонь від тих мейнстримових процесів, які відбувалися в Конгресі”, — уточнив він.
Імовірно, зміни торкнуться і зовнішньоекономічної політики США, припускає експерт.
“У першу каденцію, пам’ятаєте, він переглядав угоду про зону вільної торгівлі в межах NAFTA (Північноамериканська угода про вільну торгівлю, — ред.) Тобто це Канада, США, Мексика. Якщо ви пам’ятаєте, за його каденції він не запустив одну з найбільших угод про торгівлю з азійськими партнерами. Поки він не буде впевнений у тому, що американська економіка зростає на вигідних для Штатів показниках, він не поступатиметься ні в чому. До цієї політики потрібно бути готовими, я думаю, це досить передбачувано, зокрема з Європейським Союзом”, — нагадав Кучухідзе.
Він упевнений, що Трамп повернеться до питання про збільшення фінансування європейськими партнерами НАТО.
“Він знову поверне питання до порядку денного. Об’єктивно, європейцям із ним буде складно, але водночас Америка нікуди не йде. Трамп — він про американське лідерство, просто на більш вигідних для Америки умовах, але він такий самий глобаліст, як і нинішній президент Байден. Керівник США, який приходить у крісло президента, не може не бути глобалістом, тому що вони мають колосальний вплив на всі міжнародні справи, на економічні процеси, на фінансово-валютні процеси, на економіку, торгівлю зброєю. Кожен керівник США буде слідувати своїм інтересам у глобальному контексті”, — резюмував Кучухідзе.
Читайте також: З приходом Трампа в Білий дім все буде принципово інакше — розбір політолога Нагадаємо, віцепрезидент США Камала Гарріс зателефонувала новообраному 47-му президенту США Дональду Трампу, щоб привітати його з перемогою.